W piątek, 20 kwietnia 2018 roku, odbędzie się protest przeciwko podatkowy PCC od kryptowalut. Heppening wystartuje z Ministerstwa Finansów o godzinie 13.

Powodem manifestacji jest podatek od czynności cywilno-prawnych (CPP), wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Dwa tygodnie temu, MF opublikowało oficjalne wytyczne dotyczące sposobu rozliczania się z kryptowalut. Wynika z nich, że handlujący cyfrowymi środkami rozliczeniowymi, powinni rozliczać się nie tylko z wymiany kryptowalut na waluty fiat, ale także z transakcji kryptowaluta-kryptowaluta.

Dalsza analiza wytycznych ujawniła, że podatek PCC powinien być odprowadzany od każdej transakcji. 

Dla przykładu: mając 100 złotych kapitału i przeprowadzając za jego pośrednictwem 101 transakcji (bez zysków i strat), jesteśmy zobowiązani do zapłacenia 101 złotych podatku PCC. Zakładając, że zobowiązanym do zapłacenia podatku jest aktywny użytkownik giełdy, zajmujący się zawodowo obrotem kryptowalutowym, obowiązek zapłaty przekroczy wartość jego kapitału.

Polskie społeczeństwo zjednoczyło się przeciwko podatkowi PCC. W skład drużyny przeciwnej nowym zasadom opodatkowania, weszli znani jutuberzy, popularne portale informacyjne, oraz znani przesiębiorcy.

Protest odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku (w najbliższy piątek) o godzinie 13.00. Do zgromadzenia dojdzie na ulicy Świętokrzyskiej 12 w Warszawie, przed Ministerstwem Finansów.

Oceń