Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wskazał siedmiu funkcjonariuszy  rosyjskiej Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU), którzy zostali powiązani z finansowaniem ataku hakerskiego  przy pomocy kryptowalut. Oskarżenie zostało wniesione 3 października.

Oskarżonymi są współpracownicy GRU – agencji wywiadu wojskowego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji.

Funkcjonariusze zostali oskarżeni za domniemanie włamania komputerowego, oszustwa, kradzieży tożsamości i prania brudnych pieniędzy. – komunikatem prasowy DoJ  opublikowany  4 października

rosja

Prawdopodobnie oskarżeni należą do zespołu hakerskiego znanego jako „Fancy Bear”, a oskarżenie zawiera zarzuty sięgające już 2014 roku.

W celu ułatwienia zakupu infrastruktury wykorzystywanej w działaniach hakerskich […] [oskarżeni] konspirowali do prania pieniędzy za pośrednictwem sieci transakcji skonstruowanych tak, aby czerpać korzyści z postrzeganej anonimowości kryptowalut, takich jak Bitcoin. – czytamy w akcie oskarżenia

W dokumencie zarzuca się, że użycie Bitcoin ( BTC ) „pozwala konspiratorom unikać bezpośrednich relacji z tradycyjnymi instytucjami finansowymi”, co pozwala im jeszcze bardziej zatrzeć ich tożsamość i źródła funduszy.

Dalsza część oskarżenia obejmuje również, utworzenie „setek różnych kont e-mail”, aby „uniknąć tworzenia scentralizowanego, papierowego śladu wszystkich swoich zakupów”. Mówi się, że kilka z tych kont zostało poświęconych śledzeniu informacji o transakcjach bitcoinowych i ułatwianiu płatności Bitcoinowych do sprzedawców.

więzienie

Zarzucono pozwanym finansowanie działalności przy pomocy wydobywania Bitcoinów :

Pula bitcoinów wygenerowanych z działalności wydobywczej GRU została wykorzystana, na przykład, do zapłaty firmie z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w celu zarejestrowania domeny wada-arna.org za pośrednictwem firmy przetwarzającej płatności z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Konspiratorzy korzystali z tej samej struktury finansowania – a w niektórych przypadkach z tej samej puli środków – do zakupu kluczowych kont, serwerów i domen wykorzystywanych w działaniach hakerskich związanych z anty-dopingiem.

7 rosyjskich oficerów wywiadu zamieszanych w ataki hakerskie z użyciem kryptowalut
5 (100%) 1 vote[s]