Ant Financial, jedna z filii Alibaby, giganta handlu elektronicznego, ma zamiar uruchomić w przyszłym miesiącu własną platformę blockchain-as-a-service, a także aplikację do śledzenia ryżu przeznaczoną do walki z podrabianymi produktami.

We wtorek, 28 sierpnia ogłoszono, że firma Ant Financial nawiązała współpracę z rządem chińskiego miasta Wuchang, aby wdrożyć  aplikację do śledzenia całego procesu produkcyjnego lokalnie uprawianego ryżu.

Położone w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang w Chinach Wuchang słynie z wysokiej jakości specyficznego rodzaju lokalnego ryżu. W ciągu ostatnich lat   doniesienia prasowe ujawniły, że paczki dostarczane z regionu czasami były mieszane z ryżem o niższej jakości.

Począwszy od 30 września, każda paczka „ryżu Wu Chang” sprzedawanego przez flagowe sklepy, wyświetli kod QR, który klienci mogą skanować za pomocą Alipay. Dzięki temu uzyskają informacje na temat pochodzenia żywności.

Celem projektu jest utworzenie księgi publicznej zawierającej unikalne informacje dla każdego pakietu ryżowego, aby można było łatwo zauważyć wszelkie rozbieżności.

Konsumenci będą mogli uzyskać dostęp do informacji dotyczących produkcji i logistyki, w tym informacji o tym, gdzie ryż został zebrany, jakiego rodzaju nasiona zostały użyte, oraz o innych szczegółach związanych ze zbiorem, pakowaniem i transportem ryżu. – podała firma w oświadczeniu.

Co więcej, Ant Financial zapowiedział, że we wrześniu uruchomi platformę blockchain-as-a-service, otwierając swoje narzędzia programistyczne blockchain dla większej liczby przedsiębiorstw.

W kwietniu Alibaba  ogłosiła , że testuje inną aplikację łańcucha dostaw, aby zapobiec oszustwom w branży spożywczej. Projekt jest realizowany we współpracy z australijską firmą farmaceutyczną Blockmores i nowozelandzkim producentem produktów mlecznych Fonterra.