W rozmowie z ,,Ask Me Anything”  Bill Gates przedstawił swoje negatywne zdanie o cyfrowych środkach rozliczeniowych. Zaskoczona społeczność kryptowalut oskarżyła go o hipokryzję. 

W szóstej edycji Reddit AMA, Bill Gates, założyciel i dyrektor generalny Microsoftu wyraził się krytycznie o kryptowalutach, co rozwścieczyło kryptowalutową społeczność na całym świecie. Najbogatszy człowiek świata nie tylko stwierdził, iż rząd dobrze robi, śledząc przestępczą działalność krypto-przestępców, ale także zwrócił uwagę na to, że coraz częściej kryptowaluty służą do zakupu nielegalnych narkotyków i w gruncie rzeczy przyczyniają się do śmierci.

W tej chwili kryptowaluty wykorzystywane są do kupowania fentanylu i innych leków, więc jest to rzadka technologia, która spowodowała śmierć w dość bezpośredni sposób – Bill Gates

W chwili, gdy komentator Reddita argumentował fakt, że wielkie ilośći fentanylu kupuje się za pomocą normalnych pieniędzy, Gates zaatakował stwierdzeniem:

Tak – anonimowe pieniądze są wykorzystywane do takich rzeczy, ale musisz być fizycznie obecny, aby je przynieść, co sprawia, że ​​rzeczy takie jak porwania, są niezwykle trudne.

Mimo tego, że przytoczone argumenty wywołują lawinę komentarzy ze strony społeczności kryptowalutowej, Gates nie odcina się od cyfrowych środków płatności. W dalszej rozmowie informuje, że przedstawione przez niego fakty, są tylko jedną z możliwości nadużycia anonimowości kryptowalut.

Słowa krytyki Gatesa brzmiały jak typowa hipokryzja w obliczu aktualnej działalności milionera. Fundacja Gatesa wypuściła bowiem jakiś czas temu oprogramowanie, które – we współpracy z Ripple, stworzyło infrastrukturę usług bankowych.