Bitcoin to największa i najpopularniejsza kryptowaluta świata, do której porównywane są wszystkie inne cyfrowe środki rozliczeniowe. 

Twórca Bitcoina

Za twórcę Bitcoina uważa się osobę, bądź grupę osób, które ukrywają się pod nazwą Satoshi Nakamoto. Do tej pory nie jest jasne, kto tak naprawdę przyczynił się do powstania najpopularniejszej cyfrowej waluty świata. Mimo tego, że wielu już przyznawało się do bycia potencjalnym ojcem Bitcoina, nikt nie potrafił tego dostatecznie udowodnić. Jak donoszą źródła, prawdziwy twórca Bitcoina opuścił projekt w 2010 roku. 

Pierwsze informacje o Bitcoinie wypłynęły w styczniu 2009 roku, kiedy to w mediach pojawiła się specyfikacja Bitcoina. Kodem źródłowym Bitcoina, jest Bitcoin Core i jest utrzymywany przez takich deweloperów, jak: Wladimir J. van der Laan, Gavin Andresen, Jeff Garzik, Gregory Maxwell, Pieter Wuille, oraz Jonas Schnelli.

Bitcoin to cyfrowy środek rozliczeniowy, stanowiący nowoczesną sieć płatności. Wykorzystuje do swojego działania technologię peer-to-peer, oferując swoim użytkownikom pełną decentralizację, czyli uniezależnienie od właściciela, czy jednostki centralnie kontrolującej błyskawiczne transakcje.

Osobą dysponującą środkami jest ten, kto posiada klucz prywatny do wykonywania transakcji.

Sposobem na generowanie Bitcoinów, jest ich kopanie. Wydobywanie kolejnych bloków to zadanie ,,górników”, którzy korzystają z mocy obliczeniowych koparek, czyli urządzeń służących do ,,kopania” kryptowalut.

Transakcje Bitcoinami są zapisywane w publicznym i jawnym rejestrze, w ramach którego każdy może zobaczyć wykonane operacje, ich kwoty, oraz dane nadawców i odbiorców.

Garść szczegółów

Planowana podaż: 21 milionów.

Pierwszy blok Bitcoina został wydobyty: 9 września 2009 roku.

Obecna ilość bloków szacowana jest na: 460,992.

Sposób nabycia: zakup/wykopanie.

Wszystkich monet wydobyto: 16,249,406 BTC.

Nagroda za wykopanie bloku szacowana jest na około: 12,5 BTC.

Średni czas pomiędzy blokami: 10 minut.

Portfele przechowujące Bitcoin: Bitcoin Core, Jaxx, Electrum, Bitcoin Wallet, Mycelium, KeepKey, Ledger Wallet, Trezor.

Giełdy współpracujące z Bitcoin: Bitcoin, BitStamp, BitMarket, BitMarket24, BitBay, Btc-e, Kraken, OkCoin, Poloniex

Oficjalna strona: https://bitcoin.org/

Stosunek BTC-XRP:

https://kursykryptowalut.com/coin/BTC
https://kursykryptowalut.com/coin/BTC