Chińska firma JD.com, która od lat zajmuje się handlem elektronicznym, poinformowała, że wprowadzi swoich usług opcję śledzenia wołowiny pochodzącej z australijskiego eksportu. 

InterAgri to australijski eksporter produktów mięsnych, który nawiązał współpracę z JD.com. Dzięki temu partnerstwu, czysta wołowina Angus pierwszy raz zawita w Chinach. Powiązanie przedsiębiorstw z technologią blockchain na polegać na systemie identyfikacyjnym opartym na łańcuchach bloków. 

Powodem zastosowana technologii blockchain jest chęć zwiększenia zaufania konsumentów do tego, skąd pochodzi mięso. Śledzenie trasy wołowiny, ma to właśnie zagwarantować. Akcja ma rozpocząć się wiosną 2018 roku.

Chen Zhang, CTO JD.com, powiedział:

Coraz częściej wdrażamy rozwiązania umożliwiające śledzenie oparte na blockchain, aby dać klientom pewność, że kupują bezpieczne, niezawodne produkty dla swoich rodzin. Konsumenci w Chinach nie chcą tylko wysokiej jakości importowanych produktów, chcą wiedzieć, w jaki sposób i skąd pochodzą ich produkty, a blockchain pomaga nam zapewnić spokój ducha.

Mięso z wołowiny Angus pochodzi z HW Greenham & Sons Pty Ltd, będącego australijskim biznesem najnowszej generacji. Oferowane przez nich towary, pochodzą z bydła hodowanego w południowo-wschodniej Australii, tj. Victorii, Tasmanii i południowo-wschodniej części Australii Południowej.

W praktyce, zastosowana technologia będzie polegać na śledzeniu przez klientów każdego kawałka wołowiny bezpośrednio z miejsca pochodzenia. Poza trackingiem, użytkownicy usługi zyskają szanse na poznanie szerokiej gamy informacji, w tym danych dotyczących zwierząt, sposobów ich uzyskiwania, uboju, przetwarzania i transportu.

https://global.jd.com/
https://global.jd.com/

Chińscy konsumenci domagają się otrzymywania coraz lepszych produktów. Zgodnie z raportem Meat & Livestock Australia (MLA), do tej pory Chiny importowały w 2016 roku aż 737,3 mln australijskiej wołowiny. Zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, popyt na mięso nie tylko się utrzyma, ale ulegnie stosunkowemu zwiększeniu. MLA szacuje, że w 2020 roku Chińczycy spożyją 82,2 miliona ton wołowiny, co pozwoli na rozkwit rynku australijskiego w Chinach.

Adrian McCorkell, dyrektor InterAgri, powiedział:

Popyt na australijską wołowinę premium w Chinach eksplodował w ciągu ostatnich kilku lat, ale wciąż tylko drapie powierzchnię rynku adresowalnego.

JD.com pomogło również utworzyć stowarzyszenie Blockchain Food Safety Alliance we współpracy Walmartem , IBM i Uniwersytetem Tsinghua. Planują nadzorować technologię blockchain, by zapewnić większą przejrzystość łańcucha dostaw w całym kraju.