Wniosek o ekstradycję domniemanego byłego właściciela BTC-e, Alexandra Vinnika, złożony przez urzędników USA został odrzucony przez grecki Sąd Najwyższy. Zamiast tego Vinnik zostanie przetransportowany do Rosji, gdzie będzie sądzony za dystrybucję oprogramowania ransomware i pranie brudnych pieniędzy.

Ci, którym historia kryptowalut nie jest obca wiedzą, że Alexander Vinnik jest rzekomym byłym właścicielem platformy handlu kryptowalutami BTC-e . Większość wpływów giełdowych pochodziła z  dystrybucji oprogramowania ransomware na całym świecie. Prawnicza bitwa związana z ekstradycją Alexandra Vinnika trwa już od jakiegoś czasu.

Stany Zjednoczone i Francja żądały ekstradycji.  Sąd Najwyższy Grecji odrzucił oba wnioski na początku tego tygodnia. Ostatecznie Vinnik będzie ekstradowany do Rosji.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Vinnik jest powiązany z 21 zarzutami prania pieniędzy i prowadzenia nielicencjonowanej giełdy finansowej. 

Większość ludzi zna Vinnika z powodu giełdy BTC-e. Niektóre dowody jednak wskazują, że jego działalność przestępcza sięga wielu lat temu. Inne nielegalne działania związane z Vinnikiem sięgają znaczących przekrętów finansowych.  Podejrzewa się go o udział w incydentach mających wpływ na Mt. Gox, Bitcoinica, Bitfloor i inne. 

Nadal istnieje szansa, że ​​Alexander Vinnik nie zostanie poddany ekstradycji do Rosji. Ostateczna decyzja należy do greckiego ministra finansów. Unieważnienie wymiaru sprawiedliwości nie jest powszechne w Grecji, ale można je wziąć pod uwagę.