Amerykańska agencja CFTC w swoim oficjalnym stanowisku, ostrzegła przed ,,pump and dump”, które w ostatnich czasach zdaje się dominować rynek kryptowalut.

,,Pump and dump”, to nic innego jak sztuczne zwiększanie wartości kryptowalut z zamiarem ich późniejszego porzucenia (co w konsekwencji doprowadza do ogromnych strat osób, które posiadają daną monetę, jednak nie działają w grupie ,,pompujących”). Osoby odpowiedzialne za manewr ,,pump and dump”, ofiar szukają zazwyczaj wśród niedoświadczonych graczy, obracających mało popularnymi ,,shitcoinami”.

Agencja przestrzega klientów przed braniem udziału w przedsięwzięciu, które – mimo, że nie jest nowością – pełne jest manipulacji, o których duża ilość inwestorów nie ma pojęcia. Poważne ryzyko dotyczy przede wszystkim nowych kryptowalut alternatywnych (altcoinów).

Ostrzeżenie ma prawdopodobnie związek z ostatnimi problemami BitConnect. CFTC zależy na tym, by klienci bacznie przyglądali się rynkowi i w razie najmniejszych podejrzeń, informowali odpowiednie służby. Takie zachowanie umożliwi zahamowanie machiny strat, jakiej przykładem były wielomilionowe straty finansowe w ramach działalności BitConnect.