Canaan Creative, drugi co do wielkości, chiński producent koparek Bitcoina, planuje rozpocząć pierwsze IPO na giełdzie w Hongkongu. Nowa decyzja (do tej pory miejscem przeprowadzenia oferty miało być USA), została ogłoszona 9 maja.

Jeżeli plan Canaan Creative dojdzie do skutku, firma będzie prawdopodobnie pierwszym przedsiębiorstwem związanym łańcuchem bloków, notowanym na rynkach miejskich. Jak donoszą źródła, plany aukcji Canaana nie zostały jeszcze upublicznione. Mówi się, że firma chce zarobić na IPO miliard dolarów.

hongkong

Wcześniej plany inwestycji obejmowały nie tylko rynek w Hongkongu, ale także USA.

Canaan Creative ma siedzibę we wschodnio-chińskim mieście Hangzhou. W styczniu 2018 roku opublikowano wyniki badań, wykazujące 600-krotny wzrost rocznego dochodu formy netto, w wysokości 410 juanów (64 milionów dolarów) w 2017 roku. SCMP stwierdza, że większość produktów firmy produkującej kopalniane urządzenia, pochodzi z Chin – kraju, który od dawna jest mocarstwem kryptowalutowym ze względu na tanie dostawy energii elektrycznej.

W 2017 roku w Chinach odnotowano największą ilość zgłoszeń patentowych na technologię blockchain. Przypuszczano, że od 50 do 70 procent wszystkich Bitcoinów, wydobyto w Chinach.

usa

Zaostrzone sankcje prawne spowodowały znaczący wpływ na okoliczności funkcjonowania Canaan i jego konkurencji – Bitmaina. To właśnie Bitmain rozszerzył swoją działalność na Kanadę, Szwajcarię i Singapur, a także – nieoficjalnie – Stany Zjednoczone.