Jak przewiduje wielu analityków, 2018 będzie rokiem prawnych regulacji kryptowalut i silnego zaangażowania rządów w rozwijający się rynek cyfrowych środków rozliczeniowych.

Na początku roku, Korea Południowa wydała rozporządzenie, zgodnie z którym anonimowe transakcje kryptowalutowe miały nigdy więcej nie ujrzeć świata dziennego. Chiny poszły o krok dalej i całkowicie zakazały handlu. Tymczasem władze finansowe Niemiec i Francji, wezwały do międzynarodowych ataków na kryptowaluty.

Japonia to kraj, który wprowadził regulacje, zgodnie z którymi konieczna jest rejestracja giełd i przestrzeganie wyznaczonych z góry norm bezpieczeństwa.

Jak zauważył Roman Guelfi-Gibbs, CEO firmy Pinnacle Brilliance:

Crypto od dawna jest domem buntowników, anarchistów i libertarian. Oczywiście, gdy krypto zyskało rozgłos, musiało przyciągać inwestorów i masowe zainteresowanie społeczne. Kiedy społeczeństwo angażuje się, a limit rynkowy osiąga pewną kwotę, rząd zawsze podchodzi pod hasłem patrzenia na konsumentów i zwalczania przestępczych zachowań.

Jedni sądzą, że rządowe regulowanie rynku kryptowalut jest niekorzystne dla – tak dbających o decentralizację – kryptowalut, inni  jednak uważa, że dostosowanie prawa do cyfrowych środków rozliczeniowych, pomoże legitymizować kryptowalutę i przyciągnąć nowych inwestorów. 

Według Andrei Hoseu, Ceo WealthMan:

Kryptowaluty zyskają większe uznanie. Zainteresowanie kryptowalutą wzrośnie. Jednocześnie normy w zakresie egzekwowania przepisów nie będą naprawdę skuteczne z powodu niezdolności systemu sądowego do wprowadzenia zmian w rejestrze opartym na blockchain.

 

Niezależnie od tego, jak skutecznie respektowane będą przepisy prawne, samo uregulowanie kryptowalut prawdopodobnie pomoże odstraszyć potencjalnych cyber-przestępców, którzy w obecnej chwili czują się całkowicie bezkarni.

Wiemy, że krypto miało więcej niż wiele oszustw, więc regulacje pomogą zatrzymać cyber-przestępców. Bez odpowiednich regulacji inwestorzy instytucjonalni będą trzymać się z daleka, a masowe adopcje nie będą miały miejsca. Dlatego niektóre przepisy mogą być pomocne dla sektora, aby uspokoić inwestorów i opinię publiczną –  Guelfi-Gibbs

Gibbs dodaje:

Problemem, którego należy unikać, jest dławienie innowacji z uwagi na ciężkie regulacje. Będziemy musieli zobaczyć, jak to wygląda.

Z wypowiedzią Gibbsa trudno się nie zgodzić. Duszenie innowacji w zarodku, prędzej czy później wyjdzie będącym na ,,nie”, państwom bokiem.

Wydaje się, że sposobem na jednoczesne zezwolenie na rozwój technologii blockchain i zachowanie bezpieczeństwa krajowego, może być ciche przyzwolenie,  poparte odpowiednimi przepisami prawnymi.