Altcoiny to alternatywne dla bitcoina kryptowaluty, które tworzone są z myślą o powtórzeniu sukcesu tworu Satoshi Nakamoto. Duża część altcoinów nigdy nie osiąga interesujących twórców wartości, jednak raz na jakiś czas pojawiają się   wyjątki, które potrafią zainteresować szersze grono społeczności kryptowalut, stając się podobnymi do bitcoinów, ,,numerami jeden”. 

Inwestowanie w altcoiny

Zakup nowo powstałych kryptowalut może być bardzo dobrym sposobem na szybki zarobek. Niestety, inwestycja w altcoiny wiąże się z ogromnym ryzykiem. W jednej chwili można stać się milionerem (jak na przykład w przypadku początkowych inwestycji w Ripple), bądź osiągnąć sromotną porażkę, kupując altcoiny, które nie nabierają żadnej wartości.

Podczas pierwszych inwestycji w altcoiny, należy zwrócić szczególną uwagę na te monety, które oferowane są w ramach Initial Coin Offer (ICO).  Kolejnym sygnałem, że dany altcoin może wiązać się ze stratą, jest także premine, czyli darmowe kopanie kryptowaluty przez jej właściciela, stanowiące czysty zysk z pozyskanych środków.

To powinno Cię zaniepokoić!

  • funkcjonowanie altcoina w ramach ICO
  • zastosowanie pemine

Z kolei dobrą informacją dla inwestorów jest brak Initial Coin Offer oraz postępowanie z wyłączeniem premine, gwarantujące równy start dla wszystkich zainteresowanych.

Oczywistym jest, że żadna kryptowaluta nie zagwarantuje zysku. Co więcej – zdarza się, że cyfrowe waluty stanowią doskonałą broń dla oszustów. Należy sprawnie analizować rynek i być na bieżąco z nowinkami z rynku kryptowalut, by móc przewidzieć, czy potencjalnie zakupiona waluta alternatywna nie umrze śmiercią naturalną w wyniku selekcji naturalnej.

Popularne altcoiny

Wśród najpopularniejszych kryptowalut alternatywnych, które przetrwały próbę czasu (najczęściej poprzez bazowanie na naprawianiu błędów, które popełniają najwięksi potentaci, typu bitcoin), można wyróżnić: Litecoin, Dogecoin, czy Darkcoin. 

Mogłoby się wydawać, że altcoiny stanowią zupełnie oddzielną, zupełnie obcą kategorię kryptowalut. Okazuje się jednak, że wśród alternatywnych kryptowalut, znajdują się takie ,,szychy”, jak Ethereum, czy Ripple.

Altcoiny to więc nic innego, jak cyfrowe waluty, rywalizujące z bitcoinem.