Mogłoby się wydawać, że cyfrowe waluty nigdy nie osiągną swojego limitu z racji nieskończoności matematycznych obliczeń. Okazuje się jednak, że nawet wirtualne pieniądze mają swój koniec. Bitcoin, jako kryptowalutowy gigant, już teraz osiąga szczyt podaży. 

Ograniczona ilość bitcoinów

Twórca bitcoina, niejaki Satoshi Nakamoto już wiele lat temu poinformował świat, że docelowa ilość bitcoinów jest ograniczona. Na rynku miało znaleźć się 21 milionów bitmonet. Zapewnienie ojca popularnej kryptowaluty wydaje się być nierealne, zważając na to, że w obecnej chwili ilość wydobytych bitcoinów przekroczyła już 80% deklarowanych sztuk.

Rynek bitcoina przeżywa najlepsze chwile w historii. Można się więc spodziewać, że początkowe zapewnienia producentów o docelowej ilości 21 milionów sztuk cyfrowych monet, nie znajdą pokrycia w rzeczywistości. Bitcoin to jedna z nielicznych kryptowalut, która ustawiła próg ilościowy.

Wydobywanie bitcoinów

Kopanie bitcoinów odbywa się przy pomocy specjalnych urządzeń, zwanych ,,koparkami”. Te skomplikowane komputery mają za zadanie rozwiązywać matematyczne problemy, generując nowe jednostki monet cyfrowych.

Wydobywanie bitcoinów wiąże się z nagrodami. Jednorazowe wykopanie bloku to równowartość 12,5 BTC,  czyli ogromnej ilości środków, która w obecnej chwili tak jest mniejsza, niż kilka lat temu, gdy za jeden blok można było zarobić 50 BTC. Obniżenie tych wartości jest efektem rosnącej ilości ,,górników” i wzrostu liczby cyfrowych pieniędzy w obiegu.

Na obecną chwilę, wydobycie bitcoina opiewa na prawie 17 miliomów sztuk. Biorąc pod uwagę fakt, że deklarowana ilość wszystkich bitmonet to 21 milionów, a wydobycie przekroczyło 80%, zbliżamy się do końca ,,kopalni”. 

Przyszłość kopalni

Najbliższe lata nie zapowiadają się lepiej pod względem wydobycia bitcoinów. Wg portalu BitcoinBlockHald.com, kolejne obniżenie nagród za wydobycie bloków nastąpi w 2020 roku i podzieli wynagrodzenie na połowę. Zamiast 12,5 BTC, będzie można zarobić 6,25 BTC.

Koparka do bitcoina
Koparka do bitcoina

Jak uspokajają naukowcy, zakładając magiczną liczbę 21 milionów bitcoinów, kres wydobycia tej cyfrowej waluty nastąpi za około 100 lat. Przy założeniu, że bitcoin w przeciwieństwie do swoich niecyfrowych kolegów, będzie rósł w siłę, posiadanie go w swoim portfelu może w kolejnych latach być niezwykle opłacalne.

Najważniejszą kwestią decydującą o przyszłości bitcoina, jest jego wartość. Jeżeli świat kryptowalut będzie rozwijał się w takim tempie, jak obecnie, bitcoin stanie się prawdziwą potęgą. Jeżeli jednak za bitcoiny będzie można kupować coraz mniej dóbr i usług (których już w tej chwili jest dość mało), przyszłość może nie wyglądać tak optymistycznie.

Kurs bitcoina

Obecny kurs bitcoina oscyluje w granicach 11 500 dolarów. To najniższa wartość, jaką odnotowano w tym roku, na którą prawdopodobnie wpłynęły ciągle pojawiające się ograniczenia prawne, a także prężny rozwój konkurencyjnych kryptowalut.

Wartość wszystkich bitmonet oceniana jest na 222 miliardów dolarów. Taki wynik zapewnia twórcy bitcoinów pierwsze miejsce w świecie kryptowalut i dumne 34% udziałów w całym rynku. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że mimo ogromnej popularności bitcoina, aktualny wynik udziałowy jest najniższy w historii. Wartość bitcoina w obecnej chwili spada. Wkrótce osiągnie połowę z początkowego kursu 19 800 dolarów.

Kolejne miejsca w tabeli najbardziej dochodowych kryptowalut świata zajmują: Ethereum z wartością rzędu 120 miliardów dolarów, oraz Ripple z sumą 62 miliardów dolarów. Na tle wspomnianych rywali, waluta Bitcoin prezentuje się ciągle doskonale. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości spadkowy trend kryptowaluty Satoshi Nakamoto, znacznie się odmieni.