Jak poinformowała hiszpańska policja, aresztowano ,,Denisa K.”, podejrzanego o przewodzenie gangom cyberprzestępczym, których łupem padło ponad 1 miliard euro. 

Grupa składająca się z obywateli Rosji i Ukrainy, zyskała kontrolę nad siecią i serwerami hiszpańskich banków, atakując pracowników przy pomocy zawirusowanych maili, zmieniających salda kont i nakazujących wypłaty pieniężne.

Jak informuje policja, grupa nie tylko zajmowała się klasyczną przestępczością cyfrową, ale również farmą Bitcoinów. Dzięki współpracy władz Stanów Zjednoczonych, Azji (Tajwanu), Europy (Rumunii i Białorusi) i prywatnych firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, aresztowano podejrzanego o przywództwo grupy przestępczej. Do zatrzymania doszło w Alicante, mieście portowym, zamieszkałym przez około 750 tysięcy mieszkańców.

przestępca

Grupa przestępcza działała od 2013 roku. Jak donosi Europol, jej członkowie dopuścili się ataków na ponad 100 instytucji finansowych w 40 różnych krajach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii, poinformowało, że poza dowodzącym, aresztowani zostali także trzej inni członkowie gangu.

Zgodnie z informacjami płynącymi z Ministerstwa Hiszpanii, policja w Alicante przejęła dwa luksusowe samochody, dwa domu o wartości około miliona euro, oraz kosztowności o wartości ponad 500 tysięcy euro. Władze zabezpieczyły również przestępcze konta bankowe.

Przy takim poziomie dostępu, przestępcy dopuszczają się nieuczciwych przelewów bankowych, zwiększając saldo kont lub nakazują bankomaty wypłacić im pieniądze – oświadczył Europol

W ramach przeprowadzonej operacji cyberprzestępczej, doszło do zgromadzenia około 15 tysięcy Bitcoinów. Pieniądze były wymieniane na kryptowaluty w domach giełdowych w Rosji i na Ukrainie.

złodziej

Denis K., podejrzany o przewodniczenie grupie przestępczej, doładowywał karty przedpłacone Bitcoinami, za pośrednictwem finansowych platform w Wielkiej Brytanii i na Gibraltarze. Realizował je w Hiszpanii na samochody, domy i inne kosztowności.

To nie pierwszy raz, kiedy zorganizowany gang okrada kryptowalutowych inwestorów. W ostatnim czasie ofiarą tureckich przestępców stał się bogaty biznesmen, od którego wymuszono 450 Bitcoinów. Jakiś czas później, czterech mężczyzn powiązanych z tajwańskich gangiem, wpadło za kradzież Bitcoinów o wartości 100 tysięcy dolarów.