Bitcoin to waluta cyfrowa, która z każdym miesiącem bije rekordy popularności. Coraz więcej osób zastanawia się nad inwestycją w tytułową walutę. Kursy szaleją, a to z pewnością nie pomaga łatwemu zyskowi. Innym elementem walnie przyczyniającym się do strat jest niesprecyzowane prawo podatkowe, które odrzuca największych inwestorów ze świata finansjery. Z drugiej jednak strony inwestycja w bitcoin może przynieść spore zyski w błyskawicznym tempie. W związku z takim stanem rzeczy rodzi się zasadnicze pytanie – czy handel krypto walutą jest bezpieczny?

Różne odcienie ryzyka.

Inwestycja w tytułową formę waluty niesie ze sobą wiele ryzyka. Dzieje się tak dlatego, że krypto waluta jest młodym produktem technologicznym i jeszcze młodszym instrumentem inwestycyjnym. Ryzyko związane z tego typu inwestycjami można podzielić na kilka rodzajów – ryzyko polityczne, technologiczne oraz społeczne. Czego najbardziej obawiają się inwestorzy? Przede wszystkim malwersacji i włamań giełdowych.

Duży procent osób boi się również problemów wynikających z uznania BTC za środek płatniczy. W ostatnim roku świat obiegła informacja dotycząca problemów z przepustowością sieci – to kolejne, spore niebezpieczeństwo, które może narazić inwestorów na ogromne straty. O ryzyku związanych z inwestowaniem w BTC w ciekawy sposób pisze na łamach portalu bankier.pl ekspert – Marcin Borek :

W końcu inwestycje kryptowalutowe mogą stać się ofiarą własnego sukcesu, możemy (jak to już nieraz bywało) mieć właśnie do czynienia z kolejną kryptowalutową bańką, która może się zakończyć kolejną spektakularną bessą na tym rynku. Inna sprawa, że bez ryzyka nie ma zysków, a dobrze znane i wycenione ryzyko może być bazą zysków naprawdę wysokich

Sceptyczni inwestorzy.

Nie brakuje także skrajnych opinii największych inwestorów ze świata finansjery. Prezes CEO Banku nazwał bitcoin wprost – bańką, przyrównując współczesny trend do bańki tulipanów – jednego z największych przekrętów w historii ekonomii. Główny strateg Deutsche Banku stwierdził z kolei, że inwestycja środków w walutę wirtualną zwyczajnie nie opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia, a czynnikami za to odpowiedzialnymi jest ogromna fluktuacja kursu oraz znikome regulacje.

Jak widać ryzyko jest spore – ale na wielu przykładach można jednoznacznie stwierdzić, iż dzięki inwestowaniu w bitcoin da się zarobić spore sumy pieniędzy. Pozostaje pytanie, czy ta ryzykowna gra jest warta świeczki? Na nie musimy odpowiedzieć sobie sami.