Znawcy rynku kryptowalut dzielą się na tych, którzy entuzjastycznie podchodzą do przyszłości cyfrowych środków płatniczych i przewidują wyparcie klasycznych walut, oraz na tych, którzy uznają dożywotnią wyższość walut fiat nad bitmonetami, które – zgodnie z ich założeniami – nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla dotychczasowych środków finansowych. Co więc czeka nas w najbliższych 15 latach?

ripple, bitcoin, ethereum, fiat

Mark Carnet, kanadyjski ekonomista, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej G20 i gubernator angielskiego banku, twierdzi, że Bitcoin i inne kryptowaluty zawiodły i nie stanowią zagrożenia dla walut fiat. 

W opozycji do Carneta staje Thomas Frey – znany futurysta, który twiedzi, iż z biegiem czasu zainteresowanie kryptowalutami będzie się tylko zwiększać. Zgodnie z jego przewidywaniami, podniesienie rangi cyfrowych środków płatności to tylko kwestia czasu.

Jak sam przyznaje:

Kryptowaluta jest tu bardzo ważna … kryptowaluty wyprą około 25% walut narodowych do roku 2030. Są po prostu znacznie wydajniejsze, tak jak działają.

Dames Canton, pracownik Institute for Global Futures potwierdza słowa Carneta i dodaje, że ci, którzy podejmą odpowiednio wcześniej właściwe decyzje, w końcu doczekają się dużych korzyści:

[Widzimy] legitymizację nowej klasy aktywów pojawiającej się równolegle z tradycyjną globalną gospodarką … Powiedziałbym, że można oczekiwać gwałtownego wzrostu liczby nowych instrumentów inwestycyjnych pochodzących z kryptofanii.

Widzę inwestycje w krypto podobne do tego, jak widzę tradycyjne inwestycje w akcje i obligacje, które przechodzą przez cykle … większa zmienność jest w kryptowalutach, [ale] jest to obszar wart zainteresowania, w którym ludzie mogą naprawdę eksperymentować z portfelami inwestycyjnymi.

Podczas gdy tacy specjaliści jak Mark Carney wydają się nie zauważać wyraźnie destrukcyjnych kryptowalut, inni zachowują pełną świadomość zdolności kryptowalut do dużych wahań i możliwości osłabienia banków centralnych.

bank, 1st bank

Kiedy ludzie tacy jak [dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego] Christine Lagarde twierdzą, że kryptowaluty mogą wypierać banki centralne i bankowość międzynarodową, jest to bardzo istotne – powiedział Frey

Frey’owi wtóruje Canton, który zauważa, że przyszłość handlu wyraźnie łączy się z blockchain. Dodaje:

Przyszłość handlu będzie kształtowana przez łańcuch dostaw kryptografii, który będzie miał mniejsze tarcie i większą wykładniczą wartość między kupującymi i sprzedającymi wszystkie produkty.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że kryptowaluty – niezależnie od tego, czy wyprą waluty fiat, czy nie – już teraz stanowią ciekawą alternatywę dla znanych dotychczas środków rozliczeniowych. Kto wie, może przyszłość będzie należeć właśnie do nich?