ICO (Initial Coin Offering) to działanie, które bardzo często podejmują startupy. Starają się one zebrać kapitał dystrybuując część środków osobom, które zdecydowały się taki startup wesprzeć na początku jego drogi. Najczęściej z ICO mamy do czynienia, zanim rzeczony projekt zostanie ukończony. Niekiedy jednak środki wykorzystuje się, aby zapewnić wsparcie dla waluty, która już funkcjonuje.

ICO zwyczajowo ogłaszane jest na forach, które zajmują się kryptowalutami. Umieszcza się tam wszystkie informacje i dane, które mają zapewnić potencjalnym inwestorom jak największy zakres wiedzy. Preferowane są naturalnie waluty, które mają unormowaną pozycję na rynku – tak jak słynny Bitcoin. Kiedy ICO się zakończy, uruchomiona zostaje nowa waluta, a inwestorzy mają możliwość handlowania zdobytymi środkami.
Bitcoin
Dla wielu osób jest to dość kontrowersyjna metoda, ponieważ zdarzają się oszustwa – można jednak wskazać na szereg takich kryptowalut, którym udało się osiągnąć realny sukces – oto kilka przykładów:
  • NXT,
  • Mastercoin,
  • Factom,
  • Etherum,
  • Bitshares.

Jakie zalety może nieść za sobą ICO?

  • Przede wszystkim, dla wszystkich startupów jest to realna możliwość zebrania środków na wystartowanie ze swoim pomysłem.
  • Pomysły trafiają od razu, bezpośrednio do potencjalnych klientów, którzy mogą być nimi zainteresowani.
  • Dzięki przekazaniu inwestorom wszystkich niezbędnych informacji, posiadacze pomysłu zyskują od razu ich zaufanie – to bardzo ważne dla powodzenia projektu w przyszłości.
Obecnie mówi się o wielu zaletach ICO. Niektórzy zwracają jednak uwagę na wady i potencjalne niebezpieczeństwo, którego należy mieć świadomość. Zdarza się, że ICO to po prostu oszustwo, a pomysły nigdy nie są realizowane przez deweloperów. Niektóre osoby decydując się raz na taką inwestycję, która jest oszustwem, więcej nie chcą inwestować swoich środków, co jest szkodliwe dla innych potencjalnych startupów.
ICO cały czas się rozwija i daje nowe możliwości demokratycznego inwestowania. Forma ta odniosła już dość spektakularne sukcesy, ale również porażki. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak odpowiedniej komunikacji zespołu z inwestorem. Każdy deweloper powinien najpierw bardzo solidnie uargumentować, dlaczego dany protokół i wprowadzana waluta mają szansę na odniesienie sukcesu.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli projekt posiada swoją wersję beta lub testową. Wówczas znacznie łatwiej jest wyobrazić sobie, o co chodzi deweloperowi i jaki jest jego ostateczny cel. Nigdy nie powinno się inwestować w projekty niepewne, a także przeznaczać na ten cel więcej środków, niż się posiada. W taki sposób można uchronić się przed potencjalnym oszustwem, które może się przecież przytrafić.