Jedni na słowo ,,kryptowaluty” zareagują panicznym lękiem, drudzy wybiorą klasyczną i – ich zdaniem – bezpieczną bankowość elektroniczną, a jeszcze innym zaświecą się oczy w nadziei na szybki i pewny zarobek. Jak to wygląda naprawdę?

Kryptowaluta w prostych słowach

Żeby zrozumieć, czym są kryptowaluty, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich nazwie. Pierwszy człon słowa, czyli ,,krypto” odnosi się do kryptologii, czyli  dziedziny wiedzy zajmującej się systemem przekazywania informacji w sposób uniemożliwiający kontakt z osobą niepowołaną. Druga część słowa, czyli ,,waluty” odnosi się do środka rozliczeniowego, jaki obowiązuje w danym kraju/rejonie. Mówiąc prościej, kryptowaluta to wirtualna waluta, która dzięki specjalistycznemu, rozproszonemu systemowi (nieposiadającemu pośredników, skupionemu na zasadach peer to perr), pozwala na przechowywanie informacji o stanie posiadania w przyjętych ogólnie jednostkach (bitcoin, ethereum, monero i innych).

Po krótkiej analizie tematu, okazuje się, że korzystanie z kryptowalut jest tak samo proste, jak obracanie tradycyjnymi pieniędzmi przy pomocy bankowości elektronicznej. Wystarczy bowiem posiadać komputer, tablet, bądź telefon z dostępem do internetu, by swobodnie poruszać się w świecie portfeli kryptowalutowych.

Kryptowaluty kontra bankowość elektroniczna

Kryptowaluty rewolucjonizują rynek – co do tego nie ma wątpliwości. Ich wyższość nad klasyczną bankowością elektroniczną, zdaje się być niezaprzeczalna. Przesyłanie pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut jest natychmiastowe i nie wymaga ,,przestoju” w żadnych instytucjach pośredniczących. Nie spotkamy się więc z weekendowym zatrzymaniem środków, godzinami księgowania, czy trybem pracy ,,od-do”. Kolejną, dość oczywistą zaletą wirtualnej waluty, jest brak kontroli organów zewnętrznych, ustalanych prowizji, czy  konieczności przewalutowania. Na plus należy zapisać również zwolnienie z wszelkich opłat manipulacyjnych. Może się wydawać, że bitcoiny, ethereum, czy monero (popularne na świecie kryptowaluty) są doskonałą inwestycją w przyszłość. Czy faktycznie tak jest?

Bitcoin

Ciężko jest sprawnie poruszać się w temacie kryptowalut, nie znając bitcoin, czyli najpopularniejszej waluty cyfrowej na świecie. Posiadacze tego środka rozliczeniowego mogą przy jego pomocy dokonywać zakupów innych kryptowalut i płacić za produkty i usługi na całym świecie. O tym, gdzie w danej chwili można skorzystać z płatności w bitcoin, można przekonać się na stronie CoinMap.

Gdzie można płacić w bitcoin

Najpopularniejszym sposobem na przechowywanie bitcoinów, są portfele kryptowalut, czyli proste aplikacje informatyczne, służące do bezpiecznego przetrzymywania adresów, oraz prywatnych kluczy. Adresy i klucze to obowiązkowe narzędzia, bez których żadna transakcja bitcoinami nie dojdzie do skutku, dlatego też musza być przechowywane w szczególnie szyfrowany sposób, porównywalny pod względem bezpieczeństwa do zakodowanych haseł bankowych.

Portfele kryptowalutowe różnią się między sobą sposobem dostępu. W zależności od tego, z jakiego poziomu będziemy w głównej mierze logować się do portfela, wybieramy te przystosowane do przeglądarek internetowych, urządzeń stacjonarnych, lub telefonów komórkowych.

Zakup bitcoina

Najpopularniejszym sposobem na zakup bitcoin, jest współpraca między kontrahentami z poziomu giełdy kryptowalut. Drugą opcją jest skorzystanie z kantoru internetowego, natomiast trzecie rozwiązanie to bezpośredni kontakt z interesującym nas kontrahentem i samodzielne dokonanie zakupu.

O ile zakup bitcoin na giełdzie nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle w przypadku kantorów i bezpośrednich zakupów mogą pojawić się pewne zastrzeżenia.  Kantory do kosztów kryptowaluty dodają swoją marżę, więc ostateczna cena cyfrowej waluty jest wyższa, niż na przykład na giełdzie. Z kolei w przypadku bezpośredniego kontaktu z kontrahentem brak jest tak zaawansowanego poziomu bezpieczeństwa, jak w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach, co może wpływać na zwiększone ryzyko oszustwa.

Bitcoin

Ostatnim sposobem na zdobycie bitcoin, jest jego wydobycie przy pomocy ,,koparki”, czyli specjalistycznego urządzenia służącego do generowania cyfrowych walut. Inwestycja w ten system jest bardzo droga, dlatego coraz częściej można spotkać się z zakupem udziałów w kopalniach bez konieczności inwestowania w skomplikowane maszyny.

Kryptowaluty legalne? Co na to prawo

O tym, czy korzystanie z kryptowalut jest legalne, decyduje dany kraj. Na obecną chwilę, większość państw określa bitcoin jako dobro niezagrażające gospodarce i w żaden sposób nie ogranicza jego obrotu, czy wydobycia. Status bitcoin zazwyczaj jest określony jako nieuregulowany, bądź dozwolony prawnie. Dzieje się tak między innymi w Polsce, Niemczech, Finlandii, czy Szwajcarii.

Istnieją jednak kraje, w których korzystanie z bitcoin jest niezgodne z prawem i za niestosowanie się do zakazów, skutkuje poważnymi konsekwencjami. Pierwszym miejscem na świecie, gdzie bitcoin uznano za walutę nielegalną, jest Tajlandia.

Do odważnych świat należy

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami, należy w pierwszej kolejności otworzyć się na nowoczesne rozwiązania. Żyjemy w świecie, który coraz śmielej korzysta z dobrodziejstw współczesności i tylko czas dzieli nas od zastąpienia klasycznych rozwiązań, ich cyfrowymi zamiennikami.