Znany europejski organ ścigania, Europol, usunął niebezpieczną sieć przestępczą, wykorzystującą kryptowaluty do prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykowego.

W poniedziałek Europol ogłosił, że zidentyfikował 137 podejrzanych, spośród których aresztował 11 osób, mogących być zaangażowanych w przestępczą działalność wykorzystującą kryptowaluty i karty kredytowe do prania pieniędzy pochodzących z narkotyków.

Tulipan Blanca, biały tulipan

Jak donoszą źródła, operacja Europolu została nazwana Tulipan Blanca. Do przeprowadzenia akcji użyto hiszpańskich sił bezpieczeństwa, wspartych przez finlandzki i amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W wyniku operacji hiszpański Guardia Civil przeprowadził osiem rewizji i przejął kilka komputerów, urządzeń i sprzęty wykorzystywane do popełniania przestępstw, takich jak worki na pieniądze lub liczarki pieniędzy.

Dochodzenie pokazuje, że podejrzani zdeponowali ponad 8 milionów euro w gotówce przy użyciu 174 rachunków bankowych. – Europol

europol

Jak informuje Europol, podczas dochodzenia ujawniono, że domniemani przestępcy korzystali z Bitcoinów do prania pieniędzy. Podejrzani najprawdopodobniej nie mieli świadomości, jak łatwo jest wyśledzić transakcje z użyciem Bitcoinów, w porównaniu do Monero, czy tym podobnych.

Funkcjonariusze policji byli w stanie stwierdzić, że lokalna giełda Bitcoinów miała siedzibę w Finlandii i zebrała wszystkie informacje na temat posiadanych przez giełdę kryptowalut.

Przestępcy użyli tej wymiany, aby zamienić nielegalne wpływy na Bitcoiny, a następnie zmienili kryptowalutę na peso kolumbijskie i zdeponowali ją na kolumbijskich rachunkach bankowych tego samego dnia. – Europol

Europol stara się wyeliminować kryptowaluty ze świata nielegalnych działań. Według agencji, 4,1 do 5,5 mld dolarów jest w obecnej chwili prane przy użyciu cyfrowych środków rozliczeniowych w samej tylko Europie.

Europol usunął wielką sieć przestępczą
5 (100%) 1 vote