Wydobycie Bitcoinów staje się coraz droższe i nie ma nic wspólnego z ochrona środowiska. Za względu na potencjalną szkodliwość innowacyjnych technologii dla środowiska naturalnego, podejmowane są inicjatywy mające tę sytuację odwrócić.  Najnowszy ruch pochodzi od Brookstone Partners i obejmuje budowę farmy wiatrowej o mocy 900 megawatów w Maroku. Wiatraki mają być przeznaczone do wydobywania Bitcoinów.

Od początku funkcjonowania Bitcoinów, krytycy twierdzili, że wydobywanie kryptowalut jest zagrożeniem dla środowiska. Kopanie cyfrowych walut zużywa ogromne ilości energii elektrycznej. Często przytaczane jest porównanie, z którego wynika, że sieć Bitcoin zużywa więcej energii niż Republika Irlandii.

Digiconomist szacuje, że Bitcoin zużywa więcej energii niż niektóre kraje, takie jak Czechy, Chile i Austria. Co więcej, zużycie energii Bitcoin stale rośnie. 

Jednak największym problemem Bitcoina jest jego ślad węglowy. Według Digiconomist :

Największym problemem Bitcoina nie jest nawet jego ogromne zużycie energii, ale sieć zasilana jest głównie przez elektrownie węglowe w Chinach. Energia węglowa jest dostępna w tym kraju w bardzo niskich cenach. Nawet z zachowawczym współczynnikiem emisji, powoduje to ekstremalny ślad węglowy dla każdej unikalnej transakcji Bitcoin.

Aby rozwiązać problemy związane z rosnącymi kosztami energii elektrycznej i szkodami środowiskowymi, zaplanowane zostały centra komputerowe zasilane ekologicznie czystą, odnawialną energią. 

Planowana gigantyczna farma wiatrowa o mocy 900 megawatów zostanie zbudowana w Afryce Północnej

Jak donosi Bloomberg, farma ma zostać zlokalizowana w Maroku, w Dakhli, na skraju Sahary, nad Oceanem Atlantyckim. 

Soluna zamierza rozwiązać ten problem, budując centra komputerowe zasilane ekologicznie czystą, odnawialną zieloną energią w skali przemysłowej. Naszą misją jest zasilanie krypto-gospodarki czystą, tanią energią odnawialną. W tym celu budujemy infrastrukturę blockchain i firmę wydobywczą, która posiada własne zasoby energii odnawialnej. – Soluna

Oceń