Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła formalne śledztwo przeciwko Zacharemu Coburnowi, założycielowi platformy EtherDelta. Powodem postawienia zarzutów jest niezarejestrowanie firmy jako krajowej giełdy papierów wartościowych. 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym , SEC podjęła działania przeciwko założycielowi platformy handlu elektroniką cyfrową EtherDelta, Zacharemu Coburnowi.

Zgodnie z danymi Komisjim EtherDelta stanowi platformę internetową do obrotu tokenami ERC20 na rynku wtórnym. Wśród nich większość jest emitowana za pośrednictwem pierwszej oferty monetarnej (ICO). SEC stwierdziła, że ​​prawie wszystkie zamówienia złożone za pośrednictwem platformy miały miejsce po raporcie DAO z 2017 r . Zgodnie z nim niektóre aktywa cyfrowe, w tym tokeny DAO, są uznawane za papiery wartościowe, a zatem ich obrót jest uzależniony od wymogu Komisji.

Według Stephanie Avakian, współzarządzającej ramieniem wykonawczym SEC, EtherDelta nie wykonała żadnego z nich.

EtherDelta posiadał zarówno interfejs użytkownika, jak i podstawową funkcjonalność krajowej giełdy papierów wartościowych online i był zobowiązany do zarejestrowania się w SEC lub uzyskania zwolnienia z tego obowiązku. – Avakian

Zachary Coburn zapłacił już kwotę 300 000 $, 13 000 dolarów odsetek i 75 000 USD kary.

Mężczyzna nie przyznał się do stawianych zarzutów. Mimo to SEC uznaje współpracę, stwierdzając, że mogła zapobiec jeszcze większemu przedsięwzięciu. 

etherdelta

Według Stevena Peikina, współdyrektora Departamentu Egzekwowania przepisów SEC, obowiązujące prawodawstwo musi być dokładnie przestrzegane, aby chronić inwestorów w czasach „znaczących innowacji”. Noted Peikin:

Jesteśmy świadkami czasu znaczących innowacji na rynkach papierów wartościowych z wykorzystaniem i zastosowaniem technologii rozproszonej księgi rachunkowej. Ale aby chronić inwestorów, ta innowacja wymaga ostrożnego nadzoru SEC nad cyfrowymi rynkami i egzekwowania istniejących przepisów.