Najnowsze zmiany we francuskim rządzie obejmują zmianę podatku od zysków generowanych przez kryptowaluty. Zgodnie z najnowszym prawem, cyfrowe środki rozliczeniowe będą podlegać podatkowi liniowemu w wysokości 19%, zamiast dotychczasowych 45%.

Rada Państwa 26 kwietnia postanowiła, że zyski generowane przez kryptowaluty należy uznać za zyski kapitałowe od ruchomości.

bitcoin

Poprzednio zyski ze sprzedaży kryptowalut zostały oznaczone jako zyski przemysłowe, komercyjne i niekomercyjne.  Te klasyfikacje doprowadziły do bardzo wysokich stawek podatkowych na poziomie 45% u najbogatszych podatników.

Francja ma dodatkowy, uogólniony podatek od składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 17,2%. Suma podatków dla niektórych podatników, może wynieść aż 62,2%.

Zgodnie z definicją, ,,ruchomości” to towary mogące być przenoszone. Wśród nich znajdują się samochody, samoloty, biżuteria, patenty, oraz prawa autorskie – zaznacza Le Monde.

Klasyfikacja majątku ruchomego dotyczy również kryptowalut, w związku z czym będą podlegać ryczałtowej stawce 19%.

rząd francuski

24 kwietnia, gubernator francuskiego banku centralnego, François de Villeroy Galhau, zauważył:

W szczególności powinniśmy pracować na giełdach i platformach, które świadczą usługi na styku krypto-aktywów z realną gospodarką.

Wierzymy, że mogą pojawić się nowe możliwości wynikające z tokenów i technologii za nimi stojących” – napisali urzędnicy. „Jednak żetony mogą stwarzać znaczne ryzyko dla inwestorów i mogą być podatne na przestępstwa finansowe bez odpowiednich środków. W dłuższej perspektywie mogą pojawić się również potencjalne zagrożenia w zakresie stabilności finansowej.

Francja obniża podatek z 45% na 19%
5 (100%) 1 vote