Wszyscy, którzy zdecydowali się na bliższe poznanie kryptowalut wiedzą, że coraz więcej miejsc na świecie oferuje transakcje przy pomocy cyfrowych pieniędzy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak z tego korzystać.

Nie jest tajemnicą, że rynek kryptowalut dopiero raczkuje i na pełen jego rozkwit (szczególnie w kwestii handlu) należy poczekać. Nie wszystkie sklepy, restauracje, czy inne punkty usługowe zgadzają się na płatności w cyfrowych pieniądzach.

Zdobycie zaufania kontrahentów to cel, który właściciele nowoczesnego środka rozliczeniowego stawiają za priorytet. Trudno się dziwić – mimo rozwijającej się sieci kryptowalut i zdobywania przez nie coraz większej popularności oraz poparcia społecznego, niedowiarków ciągle przybywa. A dzieje się tak głownie przez… niewiedzę!

Portfel kryptowalutowy

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Chcąc wkroczyć do świata transakcji cyfrowych, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi przechowywania środków, by móc z nich korzystać w każdej sytuacji.

Jedną z możliwości przechowywania kryptowalut, jest gromadzenie ich na koncie kantorowym, bądź giełdowym. To najprostsze, ale i najmniej wygodne rozwiązania ze względu na zbyt ograniczonych dostęp z poziomu kupującego. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej rekomendowanych ,,magazynów” karyptowalut, są portfele. Portfele dzielą się na te z dostępem online, obsługiwane poza siecią,  przeglądarkowe, oraz sprzętowe.

Posiadacze portfeli z dostępnością z poziomu aplikacji telefonicznej, mogą swobodnie posługiwać się nimi w sklepach. Przeciwna sytuacja ma miejsce w przypadku portfeli sprzętowych, które nie do końca są mobilne.

Jak płacić kryptowalutami?

Korzystanie z płatności przy pomocy kryptowalut prawie nie różni się od rozliczeń klasycznymi środkami płatniczymi. W przypadku zakupów on-line, należy wybrać np. BitCoin, jako metodę płatności i podążać za wskazówkami.

Bitcoin accept

Chcąc skorzystać ze swojego portfela w restauracji, kinie, czy na lotnisku, należy poinformować obsługę o chęci płatności w danej cyfrowej walucie. Zapłata należności odbywa się poprzez specjalistyczny terminal, który ma za zadanie zeskanowanie kodu QR portfela i pobranie środków.

Karta debetowa

Karta kryptowalutowa to rozwiązanie, jakie istnieje na rynku od bardzo niedawna. Producenci popularnych kart kredytowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rozwijającego się świata, wprowadzili możliwość płatności kryptowalutami poprzez klasyczne karty płatnicze.  Karty debetowe, jako karty umożliwiające płatność kryptowalutami, na obecną chwilę są w fazie testów. Ich sukces wydaje się być nieunikniony, ale o tym będzie można się przekonać dopiero za kilka lat.

CoinMap

Strona CoinMap to miejsce, które skupia wszystkie punkty akceptujące płatność w cyfrowych walutach na całym świecie. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę kraju/miasta/miejscowości, można w ciągu kilku sekund wygenerować podgląd firm, które honorują rozliczenia w cyfrowej formie.

CoinMap
Miejsca w Polsce, gdzie można zapłacić kryptowalutą

Każdy cel na mapie posiada informacje na temat adresu, witryny internetowej, obsługiwanych języków, oraz daty, od której możliwe są płatności w kryptowalutach.

Płacenie kryptowalutami w Polsce

Nie ma wątpliwości, że rynek płatności cyfrowych ciągle się rozwija. Nie można jednak przejść obojętnie obok faktu, że mimo zwiększającej się popularności cyfrowych pieniędzy i doskonałych warunków dostępności kanału płatności (który jest dla sprzedawców darmowy), w Polsce istnieje zaledwie kilkadziesiąt punktów stacjonarnych, w których płatność bitcoinami jest możliwa.

Cyfrowymi pieniędzmi zapłacimy przede wszystkim w dużych miastach. Warszawa to jedno z jaśniejszych miejsc na mapie CoinMap. Obok stolicy dostrzeżemy Poznań, Wrocław, Gdańsk, Kielce, czy mniejsze miasta pokroju Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego, lub Nowego targu.

CoinMap adres punktu
Adres punktu, który honoruje płatność BitCoin

Honorującymi kryptowaluty nie są jedynie firmy informatyczne, potentaci social media, czy wielkie korporacje. Okazuje się, że zwykłe punkty usługowe (hotele, wille, schroniska, restauracje), czy dydaktyczne (szkoły, wyższe uczelnie), także godzą się na płatności cyfrowe.

Samodzielne poszukiwanie miejsc obsługujących terminale kryptowalutowe, może nie przynieść dobrych efektów. Dlatego tak ważne jest umiejętne korzystanie z wyszukiwarek, które – systematycznie aktualizowane – gwarantują dostęp do wybranego środka płatności w wybranym miejscu na świecie.