To, że amerykańska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego śledzi ludzi, jest powszechnie wiadome. Co się jednak stanie, gdy narzędzia wykorzystywane przez NSA do inwigilowania obywateli trafią w ręce hakerów? 

Jak wynika z pozyskanych źródeł, grupa hakerów wykorzystuje lukę oprogramowania NSA do włamania się do komputerów i pozyskiwania wrażliwych danych. W przeszłości, luki NSA wykorzystywane były przez północnokoreańskich i rosyjskich hakerów do infiltrowania celów strategicznych. Teraz narzędzie służy do kopania kryptowalut.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Cyber ​​Threat Alliance, hakerzy używają narzędzi do nielegalnego wydobywania kryptowalut. Okazuje się, że Monero stoi na pierwszym miejscu pozyskiwanych cyfrowych walut.

Użyte do przestępstwa narzędzie znane jest jako Eternal Blue.  Wyciekło w 2017 roku i wykorzystuje luki w przestarzałym oprogramowaniu Microsoft Systems.

Większość ofiar nie zdaje sobie sprawy, że ich komputery zostały zhakowane, a oprogramowanie górnicze działa w tle. Według raportu opublikowanego przez kalifornijską firmę Symantec zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej agresywni. Hakują nawet smartfony i używają ich do kopania kryptowalut.

nsa

Eternal Blue został skradziony w zeszłym roku, co zostało uznane za najgorsze naruszenie bezpieczeństwa w historii agencji, gorsze nawet niż sprawa Edwarda Snowdena.