Ostatnimi czasy wiele mówi się na temat kryptowalut, a w szczególności najpopularniejszej z nich – Bitcoina, który odniósł w ostatnich latach spektakularny sukces. Okazuje się jednak, że prawdziwa historia tych wirtualnych walut sięga jeszcze czasów, kiedy nośnikami danych komputerowych były taśmy magnetyczne.

Oto kilka najważniejszych momentów w historii kryptowalut:
  • Jeden z najważniejszych kroków w historii kryptowalut miał miejsce w roku 1983, kiedy to David Chaum opracował algorytm umożliwiający w pełni bezpieczne przesyłanie danych w postaci numerycznej oraz ich kontrolowaną edycję.
  • Pomysł Chauma do dzisiaj jest wykorzystywany przez twórców kryptowalut. Wirtualne pieniądze mają oznaczony adres nadawcy oraz przelewu. Nie jest więc możliwe dwukrotne wysłanie pieniędzy z tej samej puli. W ramach transferu Bitcoina i innych walut, nie są udostępniane dane, które mogłyby pozwolić na identyfikację nadawcy przelewu.
  • Firma, którą założył Chaum zbankrutowała w roku 1998, jednakże pomysły jej twórcy są do dzisiejszego dnia wykorzystywane przez rynek kryptowalut.
Kolejną ważną datą w historii kryptowalut jest 2008 rok. Wówczas trzech informatyków – Neal King, Charles Bry i Vladimir Oksman, którzy zajmowali się zabezpieczeniem sieci komputerowych, zdecydowało się zgłosić oficjalny wniosek o opatentowanie rozwiązań, które są bardzo podobne do tych wykorzystywanych przez Bitcoin. Zarejestrowali oni również w tym samym roku domenę internetową bitcoin.com. Niedługo później anonimowy internauta, który występował pod nickiem Satoshi Nakamato wydał swój manifest, który obiegł cały świat. Nakreślił on w przedmiotowym manifeście podstawowe zasady działania tej kryptowaluty.
Już w styczniu 2009 roku zostały wykopane pierwsze w historii kryptowaluty. Wówczas wykonano też pierwszy anonimowy przelew środków. Rzekomy Satoshi Nakamato przekazał środki do Hala Finneya, który również jest informatykiem.
W lutym 2010 roku uruchomiona została pierwsza internetowa giełda tej waluty dwdollar, która nie jest już w dzisiejszych czasach dostępna dla kupujących. W tym samym roku dokonano pierwszego zakupu płacąc Bitcoinami. Za kwotę 10 000 monet zamówione zostały dokładnie dwie pizze. Konieczna była oczywiście wymiana Bitcoina na faktycznie funkcjonującą wówczas walutę, ponieważ żaden przedsiębiorca nie operował jeszcze kryptowalutami. Wówczas kwota ta odpowiadała dokładnie 25 dolarom amerykańskim.
Dzisiaj, kurs jest już znacznie bardziej korzystny i za 10 000 Bitcoinów można wymienić 4,42 miliona dolarów.
  • Przez szereg kolejnych lat, Bitcoin inspirował wiele osób i dzięki niemu powstały nowe kryptowaluty, funkcjonujące obecnie na świecie.
  • W sierpniu 2010 roku miał miejsce atak hakerski, który osłabił na jakiś czas kurs waluty, jednak dzięki niemu udało się polepszyć zabezpieczenia.
  • W 2014 r. Microsoft rozpoczęło przyjmowanie płatności właśnie w Bitcoinach.
Był to krok milowy i oczy całego świata zwróciły się właśnie w kierunku kryptowalut. Obecnie coraz więcej osób interesuje się tą tematyką. Również wiele państw zaczyna poważnie zastanawiać się nad traktowaniem Bitcoina jako legalnego środka płatniczego. Jedynie czas pokaże jak potoczy się dalej historia kryptowalut.