Amit Bharadwaj i jego brat Vivekkumar zostali aresztowani za podejrzenie oszukania inwestorów na kwotę 300 milionów dolarów za pomocą systemów Ponzi opartych na Bitcoinie. 

Bracia będący założycielami i prezesami GainBitcoin, platformy kryptowalutowej powstałej w 2013 roku, stanęli przed sądem. Jak donosi Times of India, zgodnie z nakazem, zostali osadzenia w areszcie do 13 kwietnia 2018 roku.

W zeszłym roku Amit Bharaadwaj poinformował, że GainBitcoin zapewnia bezpieczne i godne zaufania środowisko dla ponad miliona klientów. Platforma była (jak donosi Internationas Business Times) oparta na schemacie Ponziego, obiecującym 10-procentowy miesięczny zwrot przez 18 miesięcy.

Obaj mężczyźni są oskarżeni o oszukanie 8 tysięcy inwestorów w całym kraju. Ich łupem padło 2000 Rs lub 300 milionów dolarów.

kajdanki, złodziej

Komisarz policji Pune, Rashmi Shulka na konferencji prasowej zaznaczył, że władze posiadają informacje o przekazaniu braci do Delhi.

Jest jeszcze kilka osób zaangażowanych w sprawę, które są w biegu. Wydaliśmy okólnik i wdrożyliśmy trzy zespoły, aby je wyśledzić. – Rashmi Shulka

Oprócz platformy GainBitcoin, Bharadwaj założył pierwszy w Indiach sklep internetowy, Highkart, który pozwalał na płatności przy pomocy Bitcoina. Inwestor zamknął swoją działalność w 2016 roku, a w jej miejsce wprowadził Amaze Mining & Blockchain Research, CoinBank Wallet i GBMiners.

Poza wspomnianymi inwestycjami, Bhardwaj napisał kilka książek w tematyce blockchain i kryptowalut. Okazuje się, że jest wielce prawdopodobne, że opisywane w publikacjach jednego z braci, techniki, zostały wykorzystane do oszukania tysięcy ludzi.