Zanim odpowiemy sobie na pytanie czym są tytułowe altcoiny, warto cofnąć się do roku 2009 – wówczas świat ujrzała pierwsza wirtualna waluta zwana bitcoinem.  To właśnie prekursorska kryptowaluta  zapoczątkowała wartko rozwijający się trend na inwestowanie w monety wirtualne. Do tej pory cieszy się ona ogromną popularnością i fantastyczną płynnością rynkową. Podążając śladem bitcoinów na rynek weszły inne – alternatywne kryptowaluty, a jedną z czołowych jest właśnie tytułowy altcoin.

Czym jest altcoin?

Altcoin to twór internetowy szturmem podbijający współczesny rynek. Ta coraz popularniejsza cyfrowa waluta posiada swą wartość rynkową oraz określone jednostki. Co ciekawe wartości i kursy bitcoinów względem altcoinów bardzo często diametralnie się od siebie różnią – słowem, każda z kryptowalut niesie ze sobą inną wartość oraz użyteczność.

O rozwoju owych form w sposób ciekawy na łamach własnego bloga pisze ekspert – Tomasz Sojka :

…Teoretycznie każda osoba może stworzyć własną wirtualną monetę. By tego dokonać, niezbędne jest jednak minimum środków oraz umiejętność zastosowania w praktyce bitcoinowego oprogramowania. Powstaje wiele cyfrowych walut na podstawie tych skryptów. Istnieje także możliwość samodzielnego napisania podobnych, o innych zasadach hashowania, kopania i transferu cyfrowej waluty między użytkownikami…

Wiemy już czym są altcoiny i na jakim fundamencie wyrosły. Wiemy też o dynamicznym rozwoju tego typu cyfrowych walut. Rozwój ten poszerza znacznie konkurencję dzięki czemu przy odrobinie wiedzy i szczęścia można zarobić przyzwoite pieniądze. Co warto mieć na uwadze inwestując w altcoiny?

Jak skutecznie inwestować w altcoiny?

Kluczowym aspektem w kwestii skutecznego inwestowania we wszystkie waluty wirtualne – także altcoiny jest znajomość i aktualna kondycja rynku. Poniekąd przypomina to grę na giełdzie, gdzie fundamentalne znaczenie ma dogłębna analiza poszczególnych jednostek. Analizować należy przede wszystkim zestawienia i rankingi z których można wynieść wiele cennych informacji.

Do najważniejszych altcoinów zaliczamy obecnie Trezarcoin, Pure, Minexcoin, Dashcoin, Arcticcoin, Phone, Zork, czy Lisk. Oczywiście istnieje więcej altcoinów jednak ich wartość potrafi ulegać dynamicznym zmianom. Na koniec warto pamiętać, że inwestujemy wyłącznie na własną odpowiedzialność.