Jeden z członków irańskiego parlamentu zasugerował, że kryptowaluty powinny być wykorzystywane do prób obejścia amerykańskich sankcji gospodarczych. 

Pomysłodawcą wykorzystania kryptowalut do obejścia sankcji, jest Mohammad-Reza Pourebrahim, który nie tak dawno temu spotkał się w Moskwie z Dymitrem Mezentsevem, rosyjskim przewodniczącym Komitetu Rady Federacji ds. Polityki Gospodarczej.

iran

Pourebrahimi zasugerował, że cyfrowe środki rozliczeniowe mogą umożliwić Iranowi i Rosji uniknięcie sankcji podczas transakcji w dolarach amerykańskich. Zgodnie z nowym założeniem, kryptowaluty miałyby być zamiennikiem systemy płatności międzybankowych SWIFT – protokołu stosowane na całym świecie do przekazu pieniędzy. 

Parlamentarzysta powiedział, że Parlament Europejski poprosił Centralny Bank Iranu o rozpoczęcie opracowywania sposoby wykorzystania kryptowalut.

Poseł, który przewodniczy irańskiej komisji parlamentarnej ds. Gospodarczych, powiedział, że omówił ten temat w Komisji Polityki Gospodarczej Dumy Państwowej i że Iran nawiązał współpracę z Rosją w tej sprawie.

Rosjanie podzielają naszą opinię. Powiedzieliśmy, że jeśli uda nam się przenieść tę pracę do przodu, będziemy pierwszymi krajami, które skorzystają z cyfrowych walut w wymianie towarów.

Pomysł wykorzystania walut cyfrowych w handlu międzynarodowym pojawił się w Teheranie po tym, jak władze tego kraju skarżyły się, że Stany Zjednoczone „terroryzują” firmy próbujące nawiązać współpracę z Islamską Republiką. Ze względu na niedawne posunięcia prezydenta Trumpa, obserwuje się także, że europejskie firmy ograniczają wymianę handlową w obawie przed sankcjami.

rosja, iran

Iran rozpoczął rozwój własnego środka rozliczeniowego w 2017 r., Waluta została uruchomiona na początku tego miesiąca. powtarzając ruchy podobnie usankcjonowanego południowoamerykańskiego kraju Wenezueli, która szczyci się narodowym tokenem, Petro. 

Priscilla Moriuchi, dyrektor ds. Strategicznego rozwoju zagrożeń w firmie Fintech Recorded Future, powiedziała, że ​​jest sceptycznie nastawiona do sukcesu Petro i czuje to samo w odniesieniu do eksperymentalnej kryptowaluty Iranu:

Petro będzie walczyć o zamianę na twarde waluty, takie jak dolar lub euro, a to ograniczy jego atrakcyjność dla inwestorów i użytkowników. 

Iran prawdopodobnie doświadczy niektórych z tych samych przeszkód, jeśli zdecyduje się na stworzenie własnej kryptowaluty zasilanej olejem.