Granie na giełdach kryptowalutowych to jeden ze sposobów zarabiania na cyfrowych pieniądzach. Wirtualny handel ma ogromną ilość zalet, których poznanie wcale nie jest wcale proste.

Decetralizacja to główny powód, dla którego zakupy na giełdach kryptowalut są tak popularne. 

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdy to wirtualne miejsca wymiary handlowej, oferujące narzędzia dla początkujących graczy bez żadnego doświadczenia i tych bardziej zaawansowanych, żyjących z zarabiania na kryptowalutach.

Wymiana handlowa w ramach giełdy kryptowalut, ogranicza się do dwóch form: nabycia bezpośredniego (z giełdy), oraz pośredniego (od sprzedających, wykorzystujących giełdę jako pośrednika).

Nabycie bezpośrednie to nic innego, jak kupno interesującej nas cyfrowej waluty bezpośrednio z giełdy, bez angażowania postronnych inwestorów. Zasada działania jest prosta – z rachunku inwestora pobierana jest klasyczna waluta, która zostaje zamieniona na jej cyfrową odmianę. Ta forma zakupu obarczona jest jednak zwiększonymi opłatami manipulacyjnymi.

Tańszą formą handlu na giełdzie kryptowalut, jest pośredniczenie jej w wymianie pomiędzy kontrahentami. Wykorzystywanie giełdy  jako platformy wymiany handlowej, to najpopularniejszy ze sposobów obracania cyfrowymi pieniędzmi. Składanie oferty następuje w formie aukcji lub zlecenia.

Ustalanie kursu

Giełdy kryptowalut ustalają kursy na podstawie popytu i podaży, oraz koniunktury rynkowej. Odmienności pomiędzy wartościami wirtualnych walut na poszczególnych giełdach, może być bardzo wysokie. Kilkuprocentowe różnice są naturalne i wynikają z braku nadrzędnego organu regulacyjnego, czyli decentralizacji, która wyróżnia rynek kryptowalut na tle innych.

Najpopularniejsze giełdy kryptowalut:

  • GDAX
  • Bithumb
  • Kraken
  • itBit
  • BitStamp
  • Bitdinex

O najlepszych giełdach kryptowalut w Polsce, można przeczytać tutaj.