Kantory kryptowalut to miejsca, w których można dokonać szybkich transferów walut tradycyjnych (fiat), oraz cyfrowych (kryptowalut). Jak działa wymiana środków? Skąd się bierze kurs? Jakie są koszty transakcji? 

Kantory kryptowalut mają główne zastosowanie w wymianie środków i handlu kryptowalutami. Kupno i sprzedaż cyfrowych pieniędzy to jedne z podstawowych czynności jakie dokonywane są przez inwestorów w ramach działalności kantorów.

Handel kryptowalutami za pośrednictwem kantorów, to jeden ze sposobów zarabiania na kryptowalutach. W przeciwieństwie do bezpośrednich transakcji między kontrahentami, stanowi bezpieczną i pewną formę handlu. Sprawdzi się doskonale w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Sposób ustalania kursu i opłaty

Kantory stosują pewne modele finansowe, zgodnie z którymi to operator serwisu ustala bieżący kurs waluty i – co za tym idzie – zarabia przede wszystkim na różnicy pomiędzy wartością kupna i sprzedaży (spreadem). W wyniku zastosowania takiego modelu, ostateczny koszt wymiany jest znany już w momencie transakcji.

W przeciwieństwie do prywatnych transakcji, te dokonywane za pośrednictwem kantorów, wymagają poniesienia pewnych opłat i prowizji.

Opłaty to w głównej mierze: prowizje od transakcji (zazwyczaj ograniczają się do 1,5-2% wartości), wypłaty w bankomatach (koszt rzędu 10 złotych za jednorazową usługę), oraz klasyczne wypłaty (obciążenie konta o kwotę kilku złotych).

Kantory kryptowalut bardzo często biorą udział w programach partnerskich, dzięki czemu użytkownicy serwisów mają szanse na dodatkowy zarobek. Przykładem może być polecanie kantoru innym użytkownikom i uzyskiwanie  każdorazowej prowizji od aktywności kantorowej nowego klienta.

Mimo tego, że za usługi kantorów kryptowalut trzeba zapłacić, coraz więcej osób decyduje się na taki sposób obracania swoimi środkami. W dobie zwiększającej się skali oszustw, oferujące bezpieczne transakcje, kantory, okazują się rosnąć w siłę.

Przykłady popularnych kantorów kryptowalut:
  • BitCan
  • BitCantor
  • 4Coins
  • Beatcoin
  • Abucoins
  • KantorBitcoin
  • Coinroom