Czym jest bitcoin? To rodzaj krypto waluty, która w ostatnich czasie zyskała na ogromnej popularności.  Została ona wprowadzona do obiegu w roku 2009 przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Sama nazwa ma związek ze specjalnym oprogramowaniem oraz siecią peer- to- peer, którą formuje. Bitcoiny mogą być zapisywane na prywatnym komputerze, jak również w specjalnie przygotowanym – wirtualnym portfelu. Z racji rosnącej popularności owej formy walutowej rodzi się coraz więcej pytań. Jedno z nich pozostaje niezmienne – jak najtaniej kupić bitcoin?

Szczegółowa analiza to podstawa

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest dokonanie szczegółowej analizy ofert kantorów internetowych. W tym celu pod uwagę należy wziąć dwa podstawowe aspekty – aktualny kurs oraz notowania giełdowe. Bitcoiny można kupić w kantorze, na giełdzie, tudzież w punkcie stacjonarnym. W dużych miastach powstaje coraz więcej specjalnie przystosowanych bankomatów w których istnieje możliwość zakupu tytułowej waluty. Ostatni wariant niesie ze sobą ważną zaletę – zachowanie anonimowości. W przypadku e-kantorów w większości przypadków musimy się zarejestrować – podobnie rzecz ma się z giełdą, która paradoksalnie jest najtańszą formą zakupu bitcoinów.

O zaletach giełdy

Nie sposób skorzystać z możliwości jakie niesie ze sobą giełda, gdy nie dokonamy rejestracji. W ciekawy sposób pisze o tym jeden z ekspertów portalu cyfrowa ekonomia.pl :

„…Na giełdach konieczna jest rejestracja, ale dają one dużo większe możliwości. Najważniejszą zaletą jest jednak cena, na giełdzie kryptowaluty kupimy i sprzedamy najtaniej. W Polsce działa już kilkanaście giełd…”

W tej sytuacji giełda zdaje się być opcją najbardziej rozsądną. W przeciwieństwie do wspomnianych bankomatów oraz innych punktów stacjonarnych nie musimy martwić się o dodatkowe koszta związane z prowizją. Ostatnią z alternatyw na stosunkowo tani zakup bitcoinów są e-kantory. Stopniowo odchodzi się w nich od rejestrowania użytkowników, co sprawia, że grono osób handlujących krypto walutą na giełdzie wykorzystuje formę kantorów internetowych i często zmieniających się kursów walut do szybkiego, choć niewielkiego zysku.

Podsumowanie i wnioski

Po dokładnej analizie ofert e-kantorów oraz szczegółowym zapoznaniu się z danymi platformami pozostaje wybrać opcję najkorzystniejszą finansowo. Rynek wciąż się zmienia – marki powstają niczym grzyby po deszczu co powoduje znacznie większą konkurencję. Działa to z korzyścią dla klientów, którzy liczą na zyski jakie niesie ze sobą sprzedaż i zakup bitcoinów.