O tym, że na kryptowalutach można zarobić, wiedzą nawet najbardziej początkujący. Zarobek to niestety tylko jedna strona medalu. Z drugiej pojawia się widmo… strat.

W co inwestować, by nie stracić? Które sposoby zarabiania są bezpieczne, a które wiążą się z dużym ryzykiem? Jak nie stracić, kiedy rynek kryptowalut jest tak niepewny? 

Kursy poszczególnych cyfrowych monet ulegają w szybkim czasie, bardzo dużym wahaniom. Dzieje się tak ze względu na ciągle zmieniające się warunki rynkowe i niewielką jeszcze stabilność prawną kryptowalut. Przykładem reakcji środka rozliczeniowego na różne niewygody, może być obecna wartość bitcoina, który dobowo rejestruje nawet 30-procentowe różnice w kursie. Tak duże wahania wymagają od giełdowego gracza stalowych nerwów. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy obstawiony kierunek przyniesie wielki zysk, czy bolesną stratę.

Wahania kursów

Sposoby na zarobek

By zyskać na kryptowalutach, należy w pierwszej kolejności poznać sposoby umożliwiające zarobek.

  • Handel na giełdach kryptowalutowych to najprostszy, ale i najbardziej ryzykowny sposób na zarobek.  Gra na giełdzie polega na kupnie środków w momencie stosunkowo niskiego kursu i sprzedaży w chwili, gdy osiągają szczyt. W zależności od założenia, inwestuje się krótko, bądź długoterminowo.
  • Innym sposobem na giełdowy handel, jest zakup kryptowalut na giełdzie ,,A” i sprzedaż na bardziej opłacalnej, giełdzie ,,B”. Bardziej zaawansowani kontrahenci, mogą przy użyciu jednych kryptowalut kupić inne, by po pewnym czasie znowu powrócić do poprzednich typów. Ta opcja powinna być zarezerwowana dla graczy, którzy systematycznie monitorują rynki kryptowalut.
  • Mining to wydobycie kryptowalut. Stanowi drugi po handlu, sposób na zarobienie na cyfrowych monetach. Wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ,,górnicy”, za wydobyte moce obliczeniowe, dostają wynagrodzenie. Zarabianie na kopaniu kryptowalut jest nie tyle skomplikowane, co czasochłonne i wymagające pewnych inwestycji początkowych w zaawansowane technologicznie urządzenia.
Koparka kryptowalut
Koparka kryptowalut
  • Renting, to wynajęcie mocy obliczeniowej, czyli skorzystanie z zakupionych już, działających ,,koparek”. Ten rodzaj miningu jest opłacalny, chociaż z pewnością nie tak bardzo, jak posiadanie własnego urządzenia wydobywczego.
  • Kolejnym sposobem na zarabianie na kryptowalutach, jest prowadzenie działalności mającej na celu edukowanie przyszłych inwestorów. Prowadzenie bloga kryptowalutowego, pisanie poradników (z wykorzystaniem programów partnerskich), czy stworzenie własnego portalu o bitcoinach to coś, co w obecnych czasach jest nie tylko poszukiwane, ale także bardzo opłacalne.
  • Inwestowanie w start-upy to świetny pomysł dla osób posiadających sporą wiedzę z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii. Budowanie giełd i serwisów, tworzenie portfeli kryptowalutowych, programowanie aplikacji mobilnych, czy systemów płatności, to tylko niektóre z wachlarza możliwości, jakie niesie za sobą inwestycja w innowacyjne infrastruktury informatyczne.

Wraz z rozwojem rynku kryptowalut i przybywaniem osób zainteresowanych inwestycją w cyfrowe pieniądze, rośnie ilość sposobów na zarobek. Tendencja wzmożonego rozwoju zapowiada się nie ulegać zmianom tak długo, jak długo rynek kryptowalut będzie piął się do góry. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju systemu blockchain, miejsca dla inwestorów nie powinno zabraknąć nigdy 🙂

Chcąc żyć z kryptowalut, należy jednak spełnić kilka warunków:

  • zaufać swojemu instynktowi,
  • otworzyć się na nowoczesne rozwiązania,
  • być cierpliwym,
  • i gotowym rozwijać systematycznie swoją wiedzę.

Wszystko inne to tylko kwestia szczęścia 🙂