Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ostrzega przed nieuregulowanymi giełdami kryptowalutowymi. W wydanym ostatnio raporcie, SEC stwierdza, że wszystkie platformy handlowe, oferujące wymianę cyfrowych środków uważanych za papiery wartościowe, muszą dokonać rejestracji.

7 marca 2018 roku, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd opublikowała alarmujący raport. Jego tematem był obecny stan giełd kryptowalutowych i związane z nimi ryzyko.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie, niektóre ICO, zasoby cyfrowe, czy kryptowaluty, można zaklasyfikować do kategorii papierów wartościowych. Skoro można je w ten sposób przypisać, każda platforma handlowa, oferująca obrót tymi środkami, powinna zarejestrować się w SEC i przestrzegać odpowiednich przepisów.

Według raportu:

Jeżeli platforma oferuje obrót cyfrowymi aktywami, które są papierami wartościowymi i funkcjonuje jako „giełda”, zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, platforma musi zarejestrować się w SEC jako krajowa giełda papierów wartościowych lub być zwolniona z rejestracji.

SEC niepokoi przede wszystkim fakt, że różne strony mogły dopuścić się nielegalnego handlu, korzystając z niezarejestrowanych giełd. Mimo tego, że wymiana może pozwalać na handel jedynie ,,sprawdzonymi” i wysokojakościowymi kryptowalutami, nie jest pewne, że jest to prawdą ze względu na brak podporządkowania SEC, czy innym agencjom regulacyjnym.

W raporcie znalazł się również zapis, zgodnie z którym SEC ostrzega przed wymianą kryptowalut. Większość wymian kryptowalutowych może nie pokrywać się regulacyjnie z przepisami, w związku z czym nie można liczyć na wsparcie, czy ochronę podczas ataku hakerskiego, czy utraty funduszy.

Wreszcie, wiele z tych platform sprawia wrażenie, że wykonują funkcje podobne do wymiany, oferując księgi zamówień z zaktualizowanymi cenami ofert i zapytań oraz danymi o egzekucjach w systemie, ale nie ma powodu, aby uważać, że takie informacje mają taką samą integralność jak ta świadczone przez krajowe giełdy papierów wartościowych.

SEC doradza, by inwestorzy i handlowcy dokładnie sprawdzali, czy giełda z której korzystają, jest zarejestrowana i regulowana odpowiednimi przepisami.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ostrzega przed giełdami kryptowalutowymi
5 (100%) 2 votes