Hiszpański gigant bankowy BBVA zakończył właśnie projekt, w którym udzielił kredytu konsorcjalnego opiewającego łącznie na 150 milionów dolarów. Projekt wykorzystał technologię blockchain.

Według  raportu  Financial Times, bank BBVA udzielił pożyczki dla Red Electrica, hiszpańskiego operatora krajowej sieci elektrycznej.

Kredyt konsorcjalny to taki, w którym grupa banków udziela kredytu jednemu kredytobiorcy. W tym przypadku wspólnikami BBVA byli: japońska Mitsubishi UFJ Financial Group i francuska BNP Paribas.

Dane dotyczące pożyczki zostały opatrzone stemplem czasowym na każdym etapie procesu. Umowa pożyczki została ostatecznie podpisana między trzema bankami i zapisana na ethereum blockchain, zachowując jego „autentyczność”.

W tradycyjnym procesie pożyczek konsorcjalnych banki polegają na faksach, aby dzielić się złożonymi informacjami, co nie tylko opóźnia proces, ale jest również kosztowne. Blockchain jest postrzegany jako środek pomagający bankom wymieniać informacje w czasie zbliżonym do rzeczywistego, redukując proces wypożyczania z kilku tygodni do jednego lub dwóch dni. 

BBVA podobno planuje przeprowadzić więcej pilotów blockchain dla kredytów konsorcjalnych w przyszłości. W rzeczywistości bank badał także technologię blockchain.

W kwietniu  ukończono program pilotażowy, który wyemitował kredyt korporacyjny w wysokości 91 milionów dolarów, wykorzystując zarówno prywatną księgę cyfrową, jak i publiczną blokadę ethereum.

Kredyty zapisane w łańcuchach bloków
5 (100%) 1 vote[s]