Cały świat przygląda się poczynaniom Nicolasa Maduro, który odważnie wkracza na rynek kryptowalut. Prezydent Wenezueli startuje z drugą oficjalną kryptowalutą narodową. 

Analiza wczorajszych wiadomości rynkowych, w żadnym razie nie zapowiadała burzy zmian, jaka nadciągnęła nad Wenezuelę.  Jeszcze kilka godzin temu, sytuacja kryptowalut zdawała się być jasna i klarowna. Nicolas Maduro wprowadził narodową kryptowalutę El Petro i dał do zrozumienia, że Wenezuela jest otwarta na cyfrowe rozwiązania. Nikt się jednak nie spodziewał, że jest otwarta aż tak bardzo..

Prezydent zdecydował, że wydana dopiero kryptowaluta El Petro nie jest wystarczająca. Petro Gold ma być kolejnym cyfrowym środkiem rozliczeniowym, który pomoże krajowi wyjść z gospodarczego kryzysu.

Nicolas Maduro

W telewizyjnym wystąpieniu, przywódca stwierdził:

W przyszłym tygodniu zamierzam wystartować z Petro Gold, wspieranym przez złoto, które jest jeszcze mocniejsze, co wzmocni Petro.

O ile El Petro miało być wspierane przez wydobycie ropy naftowej, o tyle Petro Gold – jak sama nazwa wskazuje – ma opierać się na zapasach złota.

Aktualne poczynania Maduro uznawane są przez ekspertów za próbę obejścia amerykańskich sankcji finansowych za upadająca gospodarkę. Kryptowalutowe rozwiązanie polityka może nie do końca sprostać wyzwaniom. Okazuje się, że amerykańscy inwestorzy mogą narobić sobie dużych kłopotów, inwestując swoje środki w Petro lub Petro Gold. Powodem prawnych konsekwencji ma być naruszanie przez wenezuelską kryptowalutę miedzynarodowych sankcji.

Inwestorzy zdają się nie popadać z złudne nadzieje:

Zamiast kupować krypto-walutę popartą złotem, po prostu kupiłbym złoto. Złoto to rzecz fizyczna, którą chcesz trzymać w swoich rękach, ponieważ o to chodzi – mówi Reuterowi Sean Walsh, założyciel firmy kryptowalutowej Redwood City Ventures.

Sytuacja gospodarcza Wenezueli zdaje się być bezpośrednim motorem napędowym obecnych zmian. Pozostaje mieć nadzieję, że za kolejnymi decyzjami, nie będą stały żadne polityczne machlojki.