Maltański parlament oficjalnie uchwalił trzy projekty ustaw, regulujących przepisy prawne dla przedsiębiorstw kryptowalutowych. Trzecie i ostatnie czytanie miało miejsce 4 lipca 2018 roku. Wszystkie ustawy zostały zatwierdzone.

Media podały, że 4 lipca 2018 roku parlament zatwierdził trzy projekty ustaw: Malta Digital Innovation Authority Act, ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach oraz ustawa o wirtualnym aktywach finansowych.

Według Silvio Schembri, ministra do spraw usług finansowych na Malcie, kraj ten jako pierwszy zapewnił pewność prawną dla kryptowalut.

Schembri powiedział również, że ruch parlamentu maltańskiego ułatwi funkcjonowanie inwestorom. Dodał, że ma nadzieję na przyciągnięcie kolejnych inwestycji w kraju:

Jestem nastawiony optymistycznie, że kolejne firmy wybiorą Maltę do działania z systemem zapewniającym stabilność, co ostatecznie doprowadzi do dalszego wzrostu gospodarczego.

Czego dotyczą ustawy?

Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych (VFA)

Reguluje wstępne oferty monet (ICO). Określa kroki, które każdy projekt musi przejść, aby być zgodnym. Jednym z interesujących wymogów jest to, że każdy emitent musi upublicznić swoją historię finansową.

Maltańska ustawa o innowacjach cyfrowych (MDIA)

Określa ustanowienie organu branżowego, regulującego rozwój, a także wdrażanie pewnych zasad przewodnich określonych w ustawie. Nowo sformułowany organ będzie również pełnił funkcje regulacyjne. Ciało ma być znane jako „Malta Digital Innovation Authority”.

Ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach (ITASA)

Definiuje przedsiębiorstwa oparte na blockchain i czyni je rozpoznawalnymi w oczach prawa. Został on wyznaczony jako podstawa do działania dwóch poprzednich przepisów.

Malta stała się państwem, które opowiada się za powszechnym stosowaniem technologii opartej na sieci blockchain. Ostatnio kilka giełd kryptowalut , w tym Binance , OKEx i BitBay , uruchomiło swoje biura na Malcie. Decyzje były podparte twierdzeniem, że wyspa oferuje lepsze warunki polityczne od innych krajów. 

Joseph Muscat, premier Malty, otwarcie przyznaje, że kryptowaluty są„nieuniknioną przyszłością pieniędzy”.

Malta zatwierdza trzy ustawy dotyczące kryptowalut
5 (100%) 1 vote[s]