Międzynarodowy Fundusz Walutowy domaga się, by banki centralne na całym świecie otworzyły się na kryptowaluty. Zdaniem organizacji, instytucje finansowe powinny ,,rozróżniać prawdziwe zagrożenia i niepotrzebne obawy”.

Dyrektor zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Christine Lagarde zaskoczyła czytelników swojego bloga, gdy jakiś czas temu opowiedziała się po stronie kryptowalut w sprawie reakcji banków centralnych Indii i Pakistanu na współpracę z cyfrowymi środkami rozliczeniowymi.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce zaoferować 189 członków swojej rady i służyć jako miejsce do dyskusji i współpracy w sprawie regulacji prawnych:

Decydenci polityczni powinni zachować otwarty umysł i pracować nad równomiernymi ramami regulacyjnymi, które minimalizują ryzyko, jednocześnie pozwalając procesowi twórczemu przynosić owoce.

Na corocznym wiosennym spotkaniu MFW w Waszyngtonie, jednym z tematów przewodnich są kryptowaluty. Jak donosi Coinmarketcap, całkowita wartość rynkowa z 1568 kryptowalut rozłożonych na 10327 rynków wynosi 300 miliardów dolarów, stanowiących około 4,8 procent światowych rezerw walutowych.

W zeszłym tygodniu, Christine Lagarde powiedziała, że branża kryptowalutowa szybko się rozwija, będąc jednocześnie bardzo niestabilną. Wskazała jej wady i zalety:

Po pierwsze, należy chronić przed nielegalnym użyciem cyfrowej waluty i nadużywania analfabetyzmu konsumentów. Po drugie, należy zbadać i zachęcać do innowacji wynikających z zastosowania mechanizmów cyfrowych. Jest to zatem połączenie struktury, która chroni, a nie dławi innowacje, co może prowadzić do oszczędności kosztów.

Wstępna ocena MFW wykazała, że mimo tego, że aktywa kryptowalutowe nie stanowią zagrożenia dla globalnego systemu finansowego, mogą zwiększać wstrząsy gospodarcze. Z drugiej strony, mogą ,,umożliwić szybkie i niedrogie transakcje finansowe”.

Musimy zachować czujność. Musimy działać szybko, aby zlikwidować luki w wiedzy, które utrudniają skuteczne monitorowanie krypto-aktywów. Powinna istnieć systemowa ocena ryzyka i reagowanie w odpowiednim czasie, a także środki mające na celu ochronę konsumentów, inwestorów i integralność rynku. – Lagarde

Ten tydzień zostanie poświęcony sesjom technologii rozproszonej księgi, aplikacjom blockchain i możliwościom kryptowalut.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce otwarcia banków centralnych na kryptowaluty
5 (100%) 1 vote