Ministerstwo Finansów Korei Południowej zaprzeczyło doniesieniom o wprowadzeniu 10% podatku dochodowego od inwestycji w kryptowaluty.

Opodatkowanie kryptowalut to temat, który w ostatnim czasie spędza sen z powiek inwestorów na całym świecie. Mimo tego, że wiele krajów nie ma sprecyzowanego systemu podatkowania cyfrowych środków rozliczeniowych, jest wiele rządów, które ogłosiły swoje stanowiska w tej sprawie.

Jedne kraje postanowiły nie komplikować życia inwestorów i zrezygnować z podatków (przykładem takiego państwa jest Tajlandia), drugie z kolei podjęły działania odstraszające potencjalnych zainteresowanych (Stany Zjednoczone nałożyły podatek od zysków kapitałowych na każdą pojedynczą transakcję).

Jedyny naród, który pozostał stosunkowo cichy w tej sprawie, to Korea Południowa. To doprowadziło do wielu spekulacji ze strony koreańskich entuzjastów kryptografii. Niedawno pojawiły się pochodzące z artykułu opublikowanego w koreańskiej gazecie Chosun Ilbo, doniesienia, jakoby wysoki rangą urzędnik z ministerstwa finansów Korei Południowej, ujawnił plany nieuchronnego dziesięcioprocentowego podatku od wszystkich transakcji kryptowalutowych:

Zdecydowaliśmy się już opodatkować zyski z inwestycji w kryptowalutę. Pytanie tylko ile czasu powinniśmy dać inwestorom i kiedy zacząć wdrażać.

Artykuł mówi dalej, że rząd zezwoli na maksymalnie dwuletni okres karencji, zanim wejdzie w życie kodeks podatkowy.

Okazuje się jednak, że to wszystko było jedynie plotką. Ministerstwo finansów zaprzecza tym doniesieniom.

Wiarygodność artykułu Chosun Ilbo wsparły doniesienia z początku roku, w którym Korea planowała wprowadzić swoje ramy podatku kryptowalutowego w czerwcu 2018 roku.

Entuzjaści kryptografii w Korei Południowej mieli nadzieję na autentyczność raportu, ponieważ stanowił on uczciwy kompromis między inwestorami a rządem. Niestety, wydaje się, że upłynie trochę czasu, zanim jakiekolwiek oficjalne oświadczenie dotyczące struktury podatkowej zostanie wydane przez rząd koreański, który zaklasyfikował Bitcoin i kryptowaluty jako aktywa.

Ministerstwo Finansów Korei Południowej zaprzecza doniesieniom o podatku
5 (100%) 1 vote[s]