Cena wydobycia Bitcoinów zależna jest od wielu czynników. Podstawowym z nich jest wartość energii elektrycznej w danym kraju. Jak wypadają poszczególne państwa w analizie przeprowadzonej przed firmę oświetleniową, Elite Fixtures?

Ceny energii różnią się od siebie na całym świecie. Dzieje się tak ze względu na szereg czynników. Wśród powodów wyższych, bądź niższych kosztów elektryczności, można wyróżnić między innymi dotacje rządowe, czy dostęp do surowców naturalnych. Te same czynniki wpływają na to, jak drogie jest uruchomienie energochłonnych koparek, czy specjalistycznych komputerów służących do wydobywania Bitcoinów.

koparka bitcoin

Jedno z najlepszych urządzeń do wydobywania kryptowalut, Biymain Antminer S9, wykorzystuje podczas swojej pracy 1350 W. Zużycie energii można porównać do ustawionej ma maksymalne obroty, suszarki.

Oceania uznana jest za najdroższe miejsca na świecie, w którym za wydobycie Bitcoinów należy zapłacić średnio 12.203 USD. Na drugim miejscu znajduje się Ameryka Południowa z kosztami na poziomie 7 150 USD, Europa z 6 695 USD, Azja z cenami rzędu 6 378 USG, Środkowy Wschód z 6 249 USG, oraz  Ameryka Północna z kosztamiw granicach 5 456 USD. Afryka plasuje się na ostatnim miejscu, oferując najkorzystniejsze warunki do kopania kryptowalut na całym świecie. Koszty wydobycia w tym rejonie, to około 4 626 USD za wykopanie 1 Bitcoina.

Średni koszt wydobycia 1 BTC we wszystkich krajach wynosi 7 295 USD. W badaniu przeprowadzonym przez Elite Fixtures wzięło udział 111 spośród 195 krajów. Jak wynika z analizy wyników, krajem, w którym zanotowano najwyższe koszty energii elektrycznej w stosunku do wydobycia 1 BTC, jest Korea Południowa. Za 1 BTC, należy w tym miejscu na świecie zapłacić 26.170 USD kosztów energii elektrycznej.

Najtańszym rozwiązaniem dla kryptowalutowych górników, jest przeniesienie wydobycia do Wenezueli. Tam za 1 BTC należy zapłacić 531 USD, co w porównaniu do Koreańskich ponad 25 tysięcy dolarów, stanowi potencjalny raj dla miłośników miningu.

najtańsze kraje, najdroższe kraje, bitcoin, ile kosztuje wydobycie bitoina, cena 1 btc
Cena energii za wydobycie 1 BTC

Wenezuelski raj może się okazać jednak pozorny. Jak pisaliśmy jakiś czas temu, koszty życia w tym kraju, są tak wysokie, że potencjalny zysk może być zrównoważony  w porównaniu do ofert innych, sąsiadujących państw.

Ceny wydobycia Bitcoinów od zawsze stanowiły przeszkodę dla początkujących górników kryptowalutowych. Niejednokrotnie zdarzało się, że w celu obniżenia kosztów uzyskania przychodów, osoby kopiące Bitcoiny inwestowały w ekologiczne technologie odnawialne (na przykład panele słoneczne).

Firma Moonlite.io postanowiła skorzystać z rosnącej popularności nowoczesnych rozwiązań pozyskiwania energii. Plany przedsiębiorstwa obejmują uruchomienie wydobycia ze 100% odnawialnych źródeł, co może okazać się przełomem w branży wydobywczej.