Na oficjalnym Twitterze twórcy kryptowaluty Litecoin, pojawiło się ostrzeżenie o próbach wyłudzenia metodą ,,na fork”. Jak zapewnia Charlie Lee, jego przedsiębiorstwo nie przeprowadza żadnego celowego rozwidlenia łańcuchów bloków.

Skala twitterowych oszustów, bazujących na wyłudzaniu prywatnych kluczy do portfeli kryptowalutowych ciągle się powiększa. W ostatnim czasie zanotowano szereg przestępstw, które polegały na podszywaniu się pod znane postaci. Ofiarą scamu padł Charlie Lee, posługujący się nickiem SatoshiLite. To właśnie pod jego osobę próbowano się podszyć, publikując z konta SatoshiLitez, oferty pomnożenia środków.

Na swoim Twitterze, prawdziwy Charlie Lee ostrzega przed udostępnianiem swoich wrażliwych danych i zapewnia o nieprowadzeniu przez Litecoin forka.

Czym jest Fork?

Fork to sytuacja, w której dwa bloki kryptowalut zostają wykopane z podobnym czasie i nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest dominujący. Sposobem na rozstrzygnięcie, jest kopanie następnych bloków, spośród których łańcuchem głównym okazuje się być ten dłuższy.

Najczęściej forki są niezamierzone. Zdarza się jednak, iż rozwidlenia łańcuchów są generowane celowo. Dzieje się tak między innymi w sytuacjach, gry wprowadzone zostają do systemu nowe funkcje. W wyniku forka, ustalane zostają nowe zasady, które zmuszają użytkowników do zaktualizowania starych oprogramowań i – tym samym – zaakceptowania zmian. Skutkiem niezaakceptowania różnić przez pewną część górników, jest powstanie nowej kryptowaluty.  Przykładem takiego rozłamu jest fork na cyfrowej walucie Ethereum i powstaniu w jego wyniku, Ethereum Classic.

Zdarzenia, które mają miejsce w obecnej chwili, w żadnym razie nie mają związku z zamierzonym forkiem. Stanowią przestępstwo i klasyfikowane jako scam i z pewnością będą ścigane przez odpowiednie służby.