Banki na całym świecie toczą walkę z kryptowalutami. Nordea Bank ma w planach wprowadzenie zakazu handlu bitcoinami. Ograniczenie ma dotyczyć wszystkich pracowników banku, czyli ponad 31 tysięcy osób. Powodem wprowadzenia zakazu ma być duże ryzyko związane z kursem bitcoina, jak również wykorzystywanie bitmonet do działalności przestępczej.

Jak podaje agencja Bloomberg, w poniedziałek, 22 stycznia 2018 roku, wszyscy pracownicy Nordea Banku dostali służbową notatkę. Wynikało z niej, że władze banku nie będą akceptować handlu kryptowalutowego. Afroditi Kellberg, rzeczniczka Nordei poinformowała, że zakaz wejdzie w życie z dniem 28 lutego 2018 roku. 

Nordea Bank zatrudnia ponad 31 tysięcy pracowników. Restrykcje dotyczące handlu bitcoinami, do tej pory dotyczyły jedynie wąskiego kręgu osób. Już za kilka tygodni wszystkie departamenty będą obowiązywały te same zasady dotyczące kupna cyfrowych monet.

Od bankowych ograniczeń będą jednak wyjątki. Pracownicy, którzy zakupili, bądź zakupią bitcoiny przed wejściem w życie regulacji, będą mogli je zatrzymać. Osoby, które pracują w skandynawskim banku a jednocześnie oddają się przyjemności inwestowania w kryptowaluty, muszą się więc pospieszyć. Mają trochę ponad miesiąc na dokonanie ostatnich, legalnych zakupów.