Jak wynika z dokumentu z dnia 18 maja 2018 roku, Norges Bank, norweski bank centralny, rozważa wprowadzenie własnej cyfrowej waluty jako dodatku do gotówki, zapewniającego zaufanie do pieniędzy i systemu monetarnego. 

Jak wynika z roboczego raportu, przygotowanego przez grupę pracowników, Norges Bank bada aspekty, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie emisji kryptowaluty banku centralnego (CBDC).

Norges Bank

Autorzy projektu dopuszczają możliwość trzech zastosowań CDBC: wprowadzenie alternatywy dla depozytów w bankach prywatnych, środka płatniczego, jako dodatku do gotówki, oraz niezależnego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych dla elektronicznych systemów płatności.

Gubernator Norges Bank, Øystein Olsen napisał:

Spadek wykorzystania środków pieniężnych skłonił nas do zastanowienia się, czy w przyszłości konieczne będą nowe atrybuty, które są ważne dla zapewnienia wydajnego i niezawodnego systemu płatności oraz zaufania do systemu monetarnego.

Zgodnie z wynikami raportu, CBDC może zapewnić klientom alternatywny sposób przechowywania aktywów. Według banku, założenie kryptowaluty nie może ingerować w możliwości banku i innych instytucji finansowych co do udzielania pożyczek.

Norges Bank

Grupa badawcza stwierdziła:

Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy Norges Bank powinien przejąć inicjatywę w zakresie wprowadzenia CBDC. Skutki CBDC – i społeczno-ekonomiczna analiza kosztów i korzyści – będą zależeć od konkretnego projektu. Z kolei projekt będzie zależał od celu wprowadzenia CBDC.

Norweski bank nie jest jedynym, który planuje emisję cyfrowej waluty. Inne kraje w Europie już jakiś czas temu zaczęły rozważać wydanie własnej kryptowaluty za pośrednictwem swoich banków centralnych.