Nicolás Maduro ogłosił, że nowa narodowa kryptowaluta Wenezueli zacznie krążyć w obiegu 20 sierpnia 2018 roku.

Kryptowaluta Petro została  zainicjowana  przez rząd Wenezueli w lutym tego roku. Obecne plany obejmują uruchomienie nowej kryptowaluty Boliviar Soberano 20 sierpnia 2018 roku. 

Prezydent Wenezueli powiedział, że nowy środek rozliczeniowy może pomóc w inflacji, brakach gotówkowych, a także łagodzeniu długich kolejek w bankomatach, będących rutyną dla Wenezuelczyków.

Maduro wyraził swoje zaufanie do Petro, oświadczając, że wspierana przez państwo cyfrowa waluta „zostanie skonsolidowana technologicznie i finansowo” i obejmie „całą krajową i międzynarodową działalność gospodarczą”.

Rekonwersja środka została skrytykowana przez wielu ekspertów finansowych. Pod koniec 2016 r. Cointelegraph  poinformował,  że boliwar wenezuelski odnotował gwałtowny spadek wartości w warunkach wysokiej inflacji, która podobno skłoniła Wenezuelczyków do zakupu  Bitcoina  (BTC).

W ostatnim czasie wenezuelski rząd zainicjował szereg projektów społecznych finansowanych przez Petro. Wcześniej w lipcu Ministerstwo Habitatu i Mieszkalnictwa  ujawniło plany rozpoczęcia programu budowy mieszkań dla bezdomnych, finansowanego przez Petro. W maju prezydent Maduro  ogłosił  uruchomienie finansowanego przez Petro banku kryptograficznego w celu wsparcia inicjatyw młodzieżowych i studenckich.