Indyjscy inwestorzy kryptowalutowi są bardziej narażeni na oszustwa, niż kiedykolwiek wcześniej. Cyberprzestępcy celują w osoby mające małą świadomość w kwestii bezpieczeństwa, stosując coraz bardziej rozbudowane oprogramowania.

Raport z Quarts informuje, że ​​liczba przestępstw związanych z kryptowalutą w Indiach  rośnie w siłę. Istnieje wiele sposobów, w jakie przestępcy wykorzystują innowacje finansowe. Należą do nich phishing, hacki, wielopoziomowe schematy marketingowe, a nawet porwania z żądaniami zapłaty okupu za pomocą cyfrowej waluty.

pranie pieniędzy

Phishing

To jeden z najstarszych sposobów oszustwa internetowego. Działanie polega na wysłaniu e-mail z klasycznie wyglądającego adresu, który korzystającego z podobnego formatowania co oficjalna korespondencji, Ofiara jest proszona o wypełnienie danych i odesłanie e-maila. Takie zachowania umożliwia atakującym dostęp do kont ofiary.

Przykłady oprogramowania ransomware również rosną w liczby. Według Quartz, inwestor kryptowaluty z New Delhi stracił Bitcoiny o wartości około 10 000 $.. Zwrócił się o pomoc w odzyskaniu środków. Niestety, osoby, z którymi się skontaktował, zdołały ukraść z jego konta jeszcze więcej Bitcoinów. Tym razem łupem padło ponad 50 000 $.

Istnieje również więcej przykładów fałszywych aplikacji i kont w mediach społecznościowych, wykorzystywanych do oszukania użytkowników kryptowalut. W jednym z najbardziej znanych przypadków, hakerzy utworzyli konto na Twitterze, które naśladowało wymianę w serwisie Zebpay. Poprosili obserwatorów o wpłacenie pieniędzy. W zamian obiecano większy zysk.

oszustwo, kłódka, kod, szyfr

Wreszcie nawet tradycyjni przestępcy przeszli na krypto-walutę. Według raportu Quartz, dziewięciu policjantów w Gudżaracie zostało oskarżonych o porwanie biznesmena w kwietniu. W zamian za swą wolność, grupa zażądała zapłaty w cyfrowej walucie.

Indyjskie firmy kryptowalutowe kwestionują fakt, że to nie sama branża jest winna rosnącej przestępczości wokół niej.

Szef popularnej giełdy kryptowalutowej (chcący zachować anonimowość), powiedział:

Gdziekolwiek są pieniądze, będą oszustwa i nie ma w tym nic dziwnego … Ale to nie znaczy, że można obwiniać cały system, ponieważ inwestorzy są głupi i wskakują do tych losowych schematów zarabiania pieniędzy lub klikają na dziwne linki, byle tylko szybko zarobić.

Ofiarami cyberprzestępców mało świadomi inwestorzy
5 (100%) 1 vote[s]