Organy ścigania w Bangladeszu mają w ostatnim czasie bardzo dużo pracy. W związku z tym, że zarówno handel, jak i używanie kryptowalut są w tym kraju nielegalne, policja ściga wszystkich, którzy mają jakikolwiek związek z cyfrowymi środkami rozliczeniowymi.

W Europie i Ameryce Północnej, jedynym problemem krypto-inwestorów, jest to gdzie i za ile sprzedać swoje środki, by możliwie najwięcej zarobić. Sprawa ma się zupełnie inaczej w Bangladeszu, gdzie użytkownicy monet kryptograficznych obawiają się o swoją wolność. Tamtejsza policja prowadzi akcję mającą na celu ściganie miłośników bitcoinów.

Bangladesz Bank, centralna instytucja finansowa tego kraju, ostrzega przed kryptowalutami nie tylko swoich klientów, ale także inne banki. Powodem takiej inicjatywy jest nielegalność handlu i posiadania kryptowalut w całym rejonie kraju.

Osoby, które w dalszym ciągu nie zaprzestały przestępczego czynu, muszą się liczyć z monitorowaniem przez Departament Policji Zagranicznej i innych agencji rządowych.

Urzędnik Bangladesz Financial Intelligence oświadcza:

Banki i inne organizacje finansowe w kraju zostały zobowiązane do prowadzenia ścisłego czuwania w handlu kryptowalutami. Wkrótce zostanie wysłany okólnik z wyszczególnieniem sprawy.

Nie ma możliwości legalnego zakupu tych walut za pośrednictwem kanałów bankowych. Badacze cyberprzestępczości pracują nad tą sprawą.

Zastępca komisarza do spraw cyberprzestępczości, Nazmul Islam, informuje:

Zlokalizowaliśmy już kilku użytkowników Bitcoin i polujemy na kolejnych. Ścigamy także kilka stron internetowych, które są sprawdzane pod kątem autentyczności. Badanie obrotu kryptowalutą jest skomplikowaną kwestią.

Rząd Bangladeszu wprowadza coraz większe restrykcje związane z nielegalnym handlem kryptowalutami. Mimo ciągłego ogłaszania ostrzeżeń przed cyfrowymi środkami rozliczeniowymi, władze nie wykluczają wprowadzenia własnej kryptowaluty już w niedługim czasie.

Jak zaznacza doradca banku centralnego Bangladeszu, Sur Chowdhury,

Powołany zostanie komitet mieszany z urzędnikami z banku centralnego, a także z rządowymi i pozarządowymi organizacjami finansowymi. Dowie się, jak stworzyć i wprowadzić cyfrową walutę Bangladeszu.