Rozliczenie podatku jest obowiązkiem w przypadku handlu kryptowalutami , które powodują zysk określany przychodem, jak i straty finansowe. Prawo podatkowe uległo zmianie właśnie ze względu na pojawienie się na rynku pierwszej waluty wirtualnej określanej bitcoinem. Zanim zapoznamy się z przepisami warto wrócić do genezy powstania owej kryptowaluty. W tym celu powinniśmy się przenieść do roku 2009.

Początki bitcoina

Niespełna 9 lat temu światło dzienne ujrzała pierwsza wirtualna waluta zwana bitcoinem. Pierwsze lata jej funkcjonowania nie wzbudzały zainteresowania największych inwestorów, którzy postanowili cierpliwie czekać na rozwój waluty na rynku finansowym. Ten swego rodzaju letarg trwał zaledwie kilka lat, bowiem na przestrzeni ostatnich dwóch bitcoin zyskał na ogromnej popularności.

Dynamiczny rozwój cyfrowej monety walnie przyczynił się do jej wartości i płynności rynkowej. Pokłosiem było powstanie alternatywnych kryptowalut takich jak altcoin. Zwiększona konkurencja sprawia, iż obecnie kursy bitcoina szaleją, co doskonale widać na przestrzeni przepisów prawa podatkowego.

Przepisy prawa podatkowego

W ciekawy sposób o przemianach rynkowych z uwzględnieniem aspektów prawa podatkowego pisze Piotr Szulczewski -jeden z ekspertów na łamach portalu VAT.pl :

„…Polski rezydent podatkowy powinien pamiętać, że przychód z handlu kryptowalutami spowoduje w jego przypadku powstanie przychodu lub straty podatkowej. W obu przypadkach obowiązkowym jest rozliczenie podatku. Istotne jest to o tyle, że w ciągu ostatnich miesięcy kurs BTC kilkukrotnie przebił wcześniejsze notowania, a tym samym zyski, jakie inwestujący w tę krytpowalutę, sięgać mogą kilkuset procent….”

„…BTC to wirtualne znaki legitymacyjne o charakterze zbliżonym do pieniądza bezgotówkowego. BTC nie posiadają centralnego emitenta ani instytucji kontrolującej jej obrót. Wartość rynkowa BTC jest zdeterminowana poprzez wolnorynkowe mechanizmy popytu i podaży w serwisach wymiany BTC, na podstawie których ustala się ich aktualny kurs w stosunku do walut tradycyjnych, takich jak Euro, dolar czy polski złoty. Rynkowa wartość BTC podlega istotnym wahaniom. ..”

Niestety przepisy wciąż nie są jednoznacznie jasne i wymagają wielu poprawek. Niekorzystnie wpływa na obecną sytuację fakt, iż kurs nieustannie ulega dużym zmianom. Pozostaje mieć nadzieję, że przepisy prawa podatkowego w kwestii bitcoinów ulegną uszczelnieniu – w innym razie wielu inwestorów może być narażonych na spore straty.