Producent jednych z najbardziej luksusowych aut na świecie testuje zastosowanie technologii blockchain w swoich samochodach. 

Porsche we współpracy z XAIN (berlińskim start-upem), sprawdza możliwość zastosowania cyfrowych technologii w ramach zastosowania elektronicznych rozwiązań. Obecne testy obejmują blokowanie i odblokowywanie pojazdów przy pomocy blockchain, oraz szyfrowanie danych auta. 

Zastosowana przez Porsche technologia, działa na blockchainie Ethereum. Jej istotą jest możliwość bezpośredniego połączenia w trybie offline, bez konieczności użycia serwera. Jak zapewniają pomysłodawcy, wykorzystanie blockchain do blokowania i odblokowywania samochodów zapewni sześciokrotnie szybsze działanie i obejmie 1,6 sekundy. 

Kolejnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem cyfrowego szyfrowania do świata pojazdów, jest ogólne zwiększenie bezpieczeństwa ze względu na chronologiczne zapisywanie informacji w łańcucha bloków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, manipulacje z zewnątrz staną się praktycznie niemożliwe.

Według Olivera Döringa, stratega finansowego Porsche, „możemy użyć blockchain do szybszego i bezpieczniejszego przekazywania danych, dając naszym klientom więcej spokoju w przyszłości, niezależnie od tego, czy są to opłaty, parkingi, czy też trzeba dać stronę trzecią, takie jak jako agent dostawy paczek, tymczasowy dostęp do pojazdu. Przekładamy innowacyjną technologię na bezpośrednie korzyści dla klienta.

Współpracująca z Porsche firma XAIN, wygrała pierwszy konkurs ,,Porsche Innovation Contest„. W skupionej na blockchainie, rywalizacji, XAIN pokonała 100 innych kandydatów.  Oferta przedsiębiorstwa oparta jest w pełni na technologii blockchain i sztucznej inteligencji, z uwzględnieniem inteligentnych aplikacji przemysłowych.

Kooperacja XAIN i Porsche zapowiada się naprawdę ciekawie. Nie ulega wątpliwości, że Porsche stara się wyprzedzać samochodowy świat innowacji co najmniej o krok. To, czy takie zachowanie przyniesie spodziewane efekty, okaże się już w najbliższym czasie, kiedy światło dzienne ujrzą efekty przeprowadzanych testów.