Globalne straty w wyniku ataków hakerskich w 2018 roku wyniosły około 1,8 mld USD, co przekracza straty za okres od 2011  do 2017 roku.

Znaczną część ofiar stanowią inwestorzy i użytkownicy w dziedzinie kryptowaluty i technologii Blockchain, których wartość komercyjna wzrośnie do prawie 180 miliardów dolarów do 2025 roku. Takie wyniki i prognozy zaprezentowali eksperci z forum cyberbezpieczeństwa HackIT 4.0 , które odbyło się w Kijowie w dniach od 8 do 11 października.

Oprócz ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji – takich jak deweloper Bitcoin Core, Peter Todd, były lider zespołu bezpieczeństwa na Twitterze, Moxie Marlinspike, szef Trend Micro Zero Day Initiative Brian Gorenc – zjawił się minister infrastruktury Wołodymyr Omelyan i przedstawiciele Ministerstwa Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Zdecentralizowane technologie, kryptowaluty i ICO były w tym roku w samym centrum uwagi. Według prognoz uczestnika forum, amerykańskiego biznesmena Juliana Zegelmana, wartość handlowa technologii Blockchain osiągnie 176 miliardów dolarów do 2025 roku i przekroczy 3 biliony dolarów do 2030 roku.

Trzy główne obiekty ataków hakerskich to giełdy kryptowalutowe, portfele i ICO. Ponadto wśród najpopularniejszych narzędzi używanych przez napastników są:

  • inżynieria społeczna (phonejacking, phishing),
  • dostęp do złośliwego oprogramowania / klienta (keyloggery, kopie kluczy prywatnych),
  • portfel (fałszywe portfele, ataki łańcucha dostaw),
  • man-in-the-middle (ataki DNS, fałszywe strony internetowe),
  • scentralizowane wymiany (gorące portfele, niewystarczające procesy, brak szyfrowania),
  • ICO (oszustwa ICO, wadliwe inteligentne kontrakty),
  • Blockchain (algorytm szyfrowania, DOS).

Ponadto, ludzkość wkrótce stanie przed nowymi wyzwaniami, a mianowicie wirusami w zdecentralizowanym środowisku. Tak twierdzi Renaud Lifchitz, francuski ekspert od bezpieczeństwa IT.

W niedalekiej przyszłości zobaczymy zastosowanie zdecentralizowanych technologii do niszczenia. – Lifchitz

Konsultant finansowy, autor kilku prac z dziedziny ekonomii, badacz technologii Blockchain, Dinis Guarda, wskazał także na jeden z najnowszych problemów – ryzyko związane z digitalizacją ludzkiego DNA.

Żyjemy w czasach, gdy po raz pierwszy naukowcy z różnych uniwersytetów na całym świecie digitalizują ludzkie i zwierzęce DNA. Aby działać na rzecz wspólnego dobra, kluczowi gracze, tacy jak technolodzy, rządy i organy regulacyjne, będą musieli stworzyć infrastrukturę solidnych systemów sieci peer-to-peer, bazujących na operacjach opartych na silnym zarządzaniu i etyce. W przeciwnym razie moglibyśmy wpaść w scenopisię science fiction, która jest trudna do przewidzenia, ponieważ jest wynikiem serii fal insynuacji czarnego łabędzia, wywołując potencjalne następne tsunami. – stwierdził Dinis Guarda.