Tajlandzka prokuratura szuka sposobów na legalne konfiskowanie kryptowalut z działalności przestępczych.

Podczas gdy wiele krajów odcina się od kryptowalut i technologii blockchain, Tajlandia otwiera się na innowacje. Krajowe regulacje mają na celu wspieranie branży i likwidowanie przestępstw z nią związanych.

Jeżeli chodzi o walkę z przestępczością, Tajlandia podchodzi do tego bardzo poważnie. Na niedawnym seminarium, tamtejsze agencje rządowe zwróciły uwagę na stosunkowo niewielki odsetek cyberprzestępstw w całym kraju. Mimo wszystko założono, że występki z udziałem kryptowalut w przyszłości się pomnożą. Rząd zaniepokoił się szczególnie praniem pieniędzy i terroryzmem.

Tajskie Biuro ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLO) zwróciło uwagę, że usunięcie przestępstw związanych z kryptowalutami stanowi poważny problem. Obecnie nie ma przepisów, które pozwalałyby agencji skonfiskować kryptowaluty powiązane z przestępstwami . W rzeczywistości agencja nie ma nawet miejsca do jej przechowywania.

Omówiliśmy uruchomienie naszego własnego portfela AMLO do przechowywania lub konfiskowania waluty cyfrowej z nielegalnych źródeł. – Witthaya Neetitham, sekretarz AMLO

Kwestia konfiskaty cyfrowych środków pojawiła się na początku tego roku, kiedy Wydział ds. Przestępczości Technologicznej Królewskiej Tajlandzkiej Policji współpracował z holenderskimi organami ścigania w celu zamknięcia witryny z pornografią dziecięcą i aresztowania jej operatora. Znaleziono portfel, który zawierał Bitcoiny pochodzące z  nielegalnej strony. Oolicja nie była w stanie ich przejąć i została zmuszona do ich pozostawienia z powodu braku przepisów umożliwiających konfiskatę.

Zastępca dyrektora generalnego Wydziału Spraw Specjalnych w Biurze Prokuratora Generalnego, Chartpong Chirabandhu, mówi:

Dużym problemem związanym z zasobami cyfrowymi i innymi tego rodzaju dowodami jest trudność w wykryciu danych tych transakcji. Kiedy przedstawiamy dowody sądowi, często nie przekonują one sędziów.

Obecnie większość przestępstw związanych z kryptografią w Tajlandii jest skutkiem oszustw inwestycyjnych.  Mimo to, organy ścigania i agencje rządowe szukają większej liczby przepisów, aby zapewnić sobie lepsze narzędzia do walki z przestępczością związaną z kryptowalutami.

Oceń