By móc swobodnie poruszać się w temacie cyfrowego górnictwa, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z dwoma podstawowymi pojęciami z zakresu systemów kryptowalutowych: Proof od Stake (PoS), oraz Proof of Work (PoW).

Podstawową zaletą kryptowalut, jest ich decentralizacja, czyli brak nadzoru i regulacji ze strony rządu i władzy centralnej. Zgodnie z założeniami systemu, by rozwój kryptowalut odbywał się w prawidłowy sposób, a decyzje były podejmowane przez odpowiednie osoby, wymagany jest konsensus podmiotów.

Jednym z najpopularniejszych systemów odpowiedzialnych za funkcjonowanie rynku, jest Proof of Work, z którego korzystają tacy potentaci jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, czy inni.

Czym jest Proof od Work?

Proof of Work to mechanizm służący do kopania kryptowalut. W jego wyniku, górnicy kopiący cyfrowe waluty, otrzymują gratyfikacje za udostępnienie mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji w łańcuchach. Mimo tego, że coraz częściej mówi się o bardzo dużej energochłonności projektu, PoW nie traci na popularności, mimo coraz większego zainteresowania Proof of Stake.

PoW to proces, w wyniku którego rozwiązaniu ulegają oparte na kryptografii, matematyczne problemy. Zasada działania systemu opiera się na dostarczaniu przez sieć zadań, których rozwiązanie dokonywane jest przez odpowiednie układy wydobywcze. Jednym z podstawowych i najpopularniejszych algorytmów, jest SHA256, CryptoNight, itp. W związku z tym, że proces rozwiązywania problemów wymaga wielkich mocy obliczeniowych i wykorzystania energii, wydobycie staje się coraz trudniejsze.

By samodzielnie móc kopać kryptowaluty w oparciu o Proof of Work, należy być w posiadaniu kart graficznych. Profesjonalny mining wymaga większych nakładów w postaci układów scalonych (ASIC), które w przeciwieństwie do kart graficznych, są szybsze i bardziej wydajne. To przy pomocy chipów ASIC (Application Specific Integrated Circuits) można kopać popularne Bitcoiny.

Proof of Stake

Proof of Stake to mechanizm, który odrzuca istnienie kryptowalutowych górników. W ich miejsce wchodzą walidatorzy, którzy mają za zadanie potwierdzanie transakcji i zapisywanie ich w łańcuchach. Mimo tego, że sposób działania wydaje się być podobny do Proof of Work, Proof of Stake funkcjonuje na zupełnie innej zasadzie.

Proof of Stake nie wymaga kopania kryptowalut w celu potwierdzenia transakcji. Odmiennie, niż w przypadku PoW, nowe kryptowaluty nie są wydobywane, a nagrody za wydobywanie bloków po prostu nie istnieją. Wynagrodzeniem walidatorów są opłaty transakcyjne. 

Z Proof of State korzystają takie kryptowaluty, jak : BlackCoin, ShadowCash, Nxt, Gridcoin, Nushare, oraz inne.

Wady i zalety Proof of Work i Proof of Stake

  • Proof od Stake charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii w porównaniu do Proof of Work
  • Proof of Stake jest mniej zmiennym systemem, w którym górnicy nie wyzbywają się tak szybko wykopanych kryptowalut, czego nie można powiedzieć o Proof of Work
  • Proof of Work nie wymaga dużych nakładów finansowych do tworzenia kilku forków łańcucha – przeciwna sytuacja ma miejsce w przypadku Proof od Skate
  • Proof of Stake posiada większe ryzyko monopolu, niż Proof of Work

Co jest lepsze?

Inwestorzy coraz częściej zadają sobie pytanie, co jest lepsze: Proof of Work, czy Proof of Stake? Odpowiedź nie jest wcale prosta. I jeden i drugi system posiada wady i zalety. Wybierając odpowiedni dla siebie mechanizm, należy przeanalizować ich wady i zalety, oraz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak długo chcemy posiadać kryptowaluty? (krótkoterminowo/długoterminowo)
  • Czy zużycie energii w jakikolwiek sposób nad ogranicza?
  • Czy zgodzimy się na to, by największa decyzyjność leżała w rękach najbogatszych walidatorów, a nie zwykłych ,,górników”?
  • Czy zależy nam na stabilności? A może dopuszczamy zmienność?

Ani jednej, ani drugi mechanizm, nie jest pozbawiony wad. Odpowiedzi na powyższe pytania powinny jednak przybliżyć potencjalnego inwestora, do znalezienia złotego środka i najlepszej drogi do rozpoczęcia przygody z cyfrowym górnictwem.