Oficjalny komunikat Rady Stabilności Finansowej (FSB) z dnia 16 lipca 2018 roku informuje, że kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. 

Na oficjalnej stronie Rady Stabilności Finansowej 16 lipca 2018 roku pojawił się komunikat informujący Ministrów Finansów G20 i prezesów banków centralnych o aktualnym przemyśle kryptowalutowym. Zgodnie z wygenerowaną informacją prasową, FSB współpracuje z Komisją Płatności i Infrastruktur Rynku (CPMI).

Zarówno FSB, jak i CPMI podjęły współpracę w celu opracowania ram dla swoich działań nadzorczych na wirtualnym rynku walutowym. Oba organy mają również na celu monitorowanie wpływu wirtualnych walut na światowy sektor finansowy.

Rada Stabilności Finansowej zaznacza, że wirtualne waluty stanowią bezpośrednie zagrożenie dla stabilności światowych finansów. W rzeczywistości przewodniczący Mark Carney zamieścił tę samą uwagę na wstępie do szczytu G20 w marcu 2018 r. W Buenos Aires w Argentynie. FSB uważa jednak, że wymagany jest solidny monitoring rynku, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii.

Kanały transmisyjne na rynku mają podstawowe znaczenie dla zarządu. W tym celu FSB przystępuje do stworzenia ram monitorowania, które umożliwią ocenę wielkości i rozwoju rynku kryptowalut. W ten sposób Rada ma nadzieję, oceniać wpływ kryptowalut na globalne finanse. 

Prowadzone przez FSB wysiłki są najnowszym trendem w zakresie regulacji kryptowalut na skalę międzynarodową. 

UE była na czele wysiłków zmierzających do uregulowania prawa kryptowalutowego w swoich państwach członkowskich. Niedawno amerykański urząd skarbowy (IRS) ogłosił utworzenie międzynarodowej koalicji w celu zwalczania wirtualnych przestępstw podatkowych.